Bugun, 22-may kuni Andijon davlat tibbiyot institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev raisligida 2024-yil 5-fevral kuni “Taʼlim sohasida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar” mavzusida o‘tkazilgan yig‘ilishdagi topshiriqlar ijrosi yuzasidan o‘quv-amaliy seminar tashkil qilindi.
Mazkur seminar institut, Andijon viloyati Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hududiy boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Seminar avvalida institutga qator shahar, tumanlardan biriktirilgan 12 ta umumta’lim hamda ixtisoslashtirilgan maktablar iqtidorli o‘quvchilarining erishgan yutuqlari ko‘rgazmasi namoyish etildi. O‘quvchilar tomonidan she’rlar ijro etildi.
O‘quv-amaliy seminarni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib berdi va uchrashuv davomida hamkorlikdagi asosiy ishlarni belgilab berish, kelgusida maktab bitiruvchilarni OTMga kirishdagi ko‘rsatkichlarini yaxshilash borasida nafaqat yoshlar, balki, asosiy fanlardan dars berayotgan o‘qituvchilarning bilim, ko‘nikmalarini oshirish, ilmiy salohiyatini ro‘yobga chiqarishdek muhim vazifalarni belgilashga zamin yaratishini aytib o‘tdi.
Shundan so‘ng, Andijon viloyati Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi boshlig‘i M.Madazimov “Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 11-son yig‘ilish bayonida qo‘yilgan ustuvor vazifalar” mavzusida, institutning O‘quv ishlari bo‘yicha prorektori B.Abdullajonov “OTM va maktablar hamkorligi” mavzusida, Shahrixon tumani 56-maktab direktori “Yangi O‘zbekiston yoshlarini barkamol, komil inson qilib tarbiyalashdagi muammo va yechimlar” hamda Marhamat tumani ixtisoslashtirilgan maktabi direktori M.O‘rinovaning “Ixtisoslashtirilgan maktab bitiruvchilarini OTMga yo‘naltirish” mavzularidagi ma’ruzalari tinglandi.
Seminar qatnashchilari institutda “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida o‘tkazilgan adabiy uchrashuvda ham ishtirok etdi.

THE INSTITUTE HELD AN ACADEMIC AND PRACTICAL SEMINAR – Andijan State Medical Institute
Today, May 22, an educational and practical seminar was organized at Andijan State Medical Institute on the implementation of the tasks set at the meeting, chaired by the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev on February 5, 2024 on the topic “Priority tasks to be implemented in the field of education.”
This seminar was held jointly with the institute, the Department of Higher Education, Science and Innovation of the Andijan region and the regional department of the Ministry of Preschool and School Education.
At the beginning of the seminar, an exhibition of the achievements of talented students from 12 general education and specialized schools attached to the institute from a number of cities and regions was shown. The students recited poems.
The educational and practical seminar was opened by the rector of the institute M. Madazimov with an opening speech and during his speech he noted that having identified the main tasks of cooperation, in the future, in order to improve the performance of school graduates entering universities and create the basis for identifying important tasks, he will do his best to help in improving knowledge and skills, realization of scientific potential not only for young people, but also for teachers of basic subjects.
After this, the head of the department of higher education, science and innovation of the Andijan region, M. Madazimov, presented on the topic “Priority tasks set in the minutes of the 11th meeting of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation”, Abdullajonov B., vice-rector for academic affairs of the institute, spoke on the topic “Cooperation of Universities and Schools”, the director of the 56th school of the Shakhrikhan district spoke on the topic “Problems and solutions in educating the youth of the new Uzbekistan as comprehensively developed and perfect people” and Urinova M., director of the Markhamat regional specialized school gave a lecture on the topic “Direction of graduates of specialized schools to universities.”
The seminar participants also took part in the literary event held at the institute as part of the project “Sharing Enlightenment” .