Hukumat qarori (322-son, 09.06.2022 y.) bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra, mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat staji mavjud, biroq oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan xotin-qizlar davlat oliy ta’lim muassasalariga (Keyingi o‘rinlarda – OTM) alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinishi belgilangan. Bunda o‘qishga qabul qilish Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tavsiyanomasi asosida amalga oshiriladi.
Tavsiyanoma olish uchun talabgor quyidagi mezonlarning barchasiga muvofiq kelishi kerak:
 o‘rta maxsus yoki professional ta’lim bo‘yicha mutaxassislikka ega bo‘lishi;
 tavsiyanoma olgunga qadar oliy ta’lim olmaganligi yoki olmayotganligi;
 o‘rta maxsus yoki professional ta’lim mutaxassisligi bo‘yicha 5 yillik mehnat stajiga ega bo‘lishi.
Tavsiyanoma berilgan kundan boshlab 3 yil davomida faqat bir marta OTMga qabul qilinishi uchun amal qiladi.
Tavsiyanoma olish uchun talabgor doimiy yashash yoki vaqtincha ro‘yxatda turgan joyidagi tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limlariga har yili 1 maydan 1 iyungacha ariza bilan murojaat qiladi.
Ariza va hujjatlar tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limlari huzuridagi Ishchi guruhlari tomonidan 7-iyungacha ko‘rib chiqiladi. Shunga ko‘ra, ishchi guruh xulosasi 10-iyungacha Qo‘mitaga taqdim qilinadi. Hujjatlar Qo‘mita tomonidan 14-iyungacha ko‘rib chiqilib, tavsiyanoma berish yoki uni rad etish to‘g‘risida buyruq chiqariladi.
Ishchi guruh har yili 15-iyungacha tavsiyanoma talabgorlarga yetkazilishini ta’minlaydi. Tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar davlat OTM bakalavriatining kunduzgi, kechki, sirtqi ta’lim shakli bo‘yicha o‘qishga hujjat topshirishlari mumkin.
Bu muhim! Хotin-qizlarga tavsiyanoma berilganligi uni o‘qishga kirganligini anglatmaydi.
Tavsiyanomaga ega xotin-qizlar uchun tanlovlar umumiy tartibda davlat OTMning bakalavriatiga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari (test sinovi, kasbiy (ijodiy) imtihon) doirasida o‘tkaziladi.
Kirish imtihonlari yakuniga ko‘ra talabalikka tavsiya etilmagan, biroq to‘plash mumkin bo‘lgan eng yuqori ballning 30 foizidan kam bo‘lmagan ballni to‘plagan tavsiyanomaga ega xotin-qizlar ballar ketma-ketligiga qat’iy rioya etilgan holda to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etiladi.

According to the Regulations approved by the government decision № 322, dated 09.06.2022 women who has at least 5 years of work experience on a specialty but without higher education has the right to enter the state higher education institutions (here-and-after HEI) on special admission parameters (total 500 quotas) to study on the basis of a payment contract.
It should be based on a letter of recommendation from the Family and Women’s Committee for admission.
To receive a recommendation, an applicant must meet all of the following criteria:
has a specialty in secondary special or professional education
not having or not receiving higher education before receiving the letter of recommendation;
to have 5 years of work experience in the specialty of secondary special or professional education
Within 3 years from the date of recommendation to HEI only one attempt is valid for acceptance.
To obtain a recommendation, the applicant must apply with a request to the district (city) family and women’s departments at the place of permanent or temporary registration every year from May 1 to June 1.
The applications and documents are reviewed by the working groups of the district (city) family and women’s departments until June 7.
Therefore, the working group’s decision is submitted to the Committee by June 10.
The documents are reviewed by the Committee by June 14 and a decision is made regarding issuing a recommendation or rejecting it.
The working group ensures that recommendations are delivered to applicants by June 15 each year.
Women who have recommendations can submit documents for studying in the state HEI Bachelor’s program based on the education form, it may be daytime, evening or correspondence.
It is important! The fact that a recommendation has been given to women does not imply that they have enrolled in the Program.
The entrance exams for admission to the state HEI Bachelor’s program are conducted within the framework of entrance exams (test exam, professional (creative) exam) in a general order for women who have recommendations.
According to the results of the entrance exams women with recommendations who have not been recommended for admission are advised to study on a tuition-contract basis based on collecting not less than 30% of the highest possible score that can be obtained, with strict adherence to the principle of continuity in grades.
For detailed information, visit www.wcu.uz (information can be obtained through the website or by calling 71-202-10-76).