Bugun, 13-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot instituti va Grodno davlat tibbiyot universiteti o‘rtasida tuzilgan memorandumga asosan ikki institut bolalar jarrohligi kafedralari o‘rtasida xalqaro “Yosh olimlar-2024” ilmiy konferensiyasi o‘tkazildi.
Konferensiyada har ikki tomondan talabalar va bolalar jarrohligi mutaxassisligi bo‘yicha klinik ordinator va magistrantlar ishtirok etdi. Konferensiyani har ikki tomondan ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektorlar S.Volf hamda K.Salohiddinov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Ular hamkorlik aloqalariga va konferensiya ishiga muvoffaqiyatlar tiladi.
Mazkur konferensiyani bolalar jarrohligi kafedrasi mudiri B.Mirzakarimov va A.Glutkin olib bordi. Konferensiya kun tartibidagi bolalar xirurgiyasining urologiya, koloproktologiya, plastik jarrohlik va torakal jarrohlik yo‘nalishlari bo‘yicha yosh olimlar tomonidan tayyorlangan ilmiy maʼruzalar tinglandi. Maʼruzalar bo‘yicha qatnashchilarda tug‘ilgan savollar muhokama qilindi, hamda qatnashchilarga sertifikatlar taqdim etildi.

Today, on June 13, the international scientific conference “Young Scientists-2024” has been held between the departments of Pediatric Surgery of the two institutes based on the memorandum concluded between Andijan State Medical Institute and Grodno State Medical University.
The conference was attended by students, clinical residents and postgraduates specializing in pediatric surgery from both sides. The conference was opened by S. Wolff and K. Salohiddinov, vice-rectors for scientific work and innovation. They wished success in cooperation and conference work.
This conference was conducted by the head of the Pediatric Surgery department B. Mirzakarimov and A. Glutkin. Scientific reports prepared by young scientists on urology, coloproctology, plastic surgery and thoracic surgery areas of children’s surgery on the agenda of the conference were delivered. The questions raised by the participants were discussed during the lectures; certificates were presented to the participants.