Bugun, 24-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Yoshlar oyligi” doirasida institutda tahsil olayotgan xorijlik talabalar ishtirokida “Yoshlar forumi” bo‘lib o‘tdi.
Unda Amerika Qo‘shma Shtatlari Milliy universiteti (National University)ning 3 nafar professori va ularning ilmiy faoliyat bilan shug’ullanuvchi mutaxassislardan iborat jamoasi ishtirok etdi.
Tadbirda institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori S.Salohiddinov hamda Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i F.Rasulov so‘z olib, forumda asosiy qilib belgilab olingan mavzularning global miqyosda qanchalik muhimligi, unga yechim topishda o‘zaro tajriba almashishning muhimligini ta’kidladi hamda forum ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Shundan so‘ng, xorijlik mutaxassislar tomonidan taqdimotlar namoyish etilib, ma’ruzalar o‘qib eshittirildi. Ular qon bosimi, qandli diabet kasalliklari, O‘zbekiston hamda Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi aholining o’rtacha umr ko’rishi, onalar va bolalar o’limi, turli kasalliklarni fakt va raqamlar orqali taqqoslangan tadqiqotlarni namoyish etdi. Tadbirda ishtirok etgan talabalar ham mavzu doirasida o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, o’zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar.

“YOUTH FORUM” WAS HELD AT THE INSTITUTE WITH THE PARTICIPATION OF INTERNATIONAL EXPERTS – Andijan State Medical Institute
“YOUTH FORUM” WAS HELD AT THE INSTITUTE WITH THE PARTICIPATION OF INTERNATIONAL EXPERTS
21:24 24.06.2024
Today, on June 24, “Youth Forum” was held at Andijan State Medical Institute as part of “Youth Month” with the participation of international students studying at the institute.
3 professors of the National University of the United States of America and their team of experts engaged in scientific activities took part in the event.
At the event, S. Salohiddinov, vice-rector of the institute for youth issues and spiritual and educational affairs, and F. Rasulov, the head of the international relations department, spoke at the event and spoke about the global importance of the topics identified at the forum and emphasized the importance of mutual experience and wished success to the work of the forum.
After that, presentations and lectures were given by international experts. They presented studies comparing the blood pressure, diabetes, life expectancy in Uzbekistan and the United States, maternal and child mortality, and various diseases through facts and figures. The students who participated in the event expressed their opinions within the framework of the topic and received detailed answers to the questions they were interested in.