Xabaringiz bor, ayni kunlarda Amerika Qo‘shma Shtatlari Milliy universiteti (National University)ning 3 nafar professori va ularning ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchi mutaxassislardan iborat jamoasi Andijon davlat tibbiyot institutida bo‘lib turibdi.
Mutaxassislar 1-akusherlik va ginekologiya kafedrasi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi davlat muassаsasi Andijon viloyati filialida bo‘lib, kafedra va markaz faoliyati bilan tanishdilar.
Shuningdek, AQSh Milliy universiteti professori Gina Marie Piane tomonidan “Interventions to promote maternal health” (Onalar salomatligini mustahkamlashga qaratilgan tadbirlar) mavzusida kafedra professor-o‘qituvchilar, magistr va ordinatorlarga seminar o‘tkazildi. Seminarda akusherlik va ginekologiya yordamini ko‘rsatish, reproduktiv salomatlikni shakllantirish, sog‘lom oilani rejalashtirish, sog‘lom homiladorlikni ta’minlash, prenatal va neonatal skrining jarayonlarini amalga oshirish, onalar va go‘daklar o‘limini qisqartirish masalalarida klinik-amaliy mahorat darslari o‘tkazildi.
Qatnashchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob oldi. Tomonlar kelajakda hamkorlikni davom ettirish haqida kelishib oldi.

DEMO LESSONS WERE CONDUCTED BY FOREIGN EXPERTS – Andijan State Medical Institute
As you know, 3 professors of the National University of the United States of America and their team of specialists engaged in scientific activities are currently working in Andijan State Medical Institute.
Specialists visited the 1st Department of Obstetrics and Gynecology and the branch of the state institution Andijan Region of the Republican Specialized Maternal and Child Health Scientific and Practical Medical Center and got acquainted with the activities of the department and the center.
Gina Marie Piane, professor of the National University of the USA, held a seminar “Interventions to promote maternal health”. Clinical and practical master classes were conducted on obstetrics and gynecology care, formation of reproductive health, healthy family planning, ensuring healthy pregnancy, implementation of prenatal and neonatal screening processes, reduction of maternal and infant mortality.