“Donor” so‘zi lotinchadan tarjima qilganda “tuhfa qilmoq” degan ma’noni anglatadi. Chunki, donor o‘z qonini berish orqali boshqa bir insonning hayotini saqlab qolishi, unga yangi hayot tuhfa qilishi mumkin.
Bugun, 17-iyul kuni O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Andijon davlat tibbiyot instituti boshlang‘ich tashkiloti faollari va mas’ullar donorlik aksiyasida ishtirok etdi.
Dastlab, mutaxassislar O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining 423-sonli buyrug‘iga asosan donorlikka qabul qilish tartibi: 18 yoshdan 60 yoshgacha bo‘lgan,vazni 60 kg.dan yuqori bo‘lgan, avval gepatit burusellyoz bilan og‘rimagan fuqarolar ishtirok etishi mumkinligi haqida aytib o‘tdi.
Andijon viloyat qon quyish markazida bo‘lib o‘tgan aksiyada 50 nafardan ziyod institutimiz jamoasi va talabalar qatnashdilar. Ular mazkur aksiyada qatnashib, qon topshirish orqali ko‘plab bolajonlarga dardlarini yengillatishga o‘z hissalarini qo‘shdilar.

REPRESENTATIVES OF THE INSTITUTE PARTICIPATED IN THE DONATION ACTION – Andijan State Medical Institute
REPRESENTATIVES OF THE INSTITUTE PARTICIPATED IN THE DONATION ACTION
15:58 17.07.2024
The word “donor” is translated from Latin and means “to give a gift”. Because by donating blood, a donor can save another person’s life and give him a new life.
Today, on July 17, activists and officials of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan, the branch of Andijan State Medical Institute, participated in the donation campaign.
At first, according to the order of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan No. 423, the specialists accepted the procedure for donation: citizens from 18 to 60 years old, weighing more than 60 kg, who had not previously suffered from hepatitis and burcellosis can participate.
More than 50 team members and students of our Institute took part in the action held at Andijan regional blood transfusion center. They took part in this action and contributed to relieving the pain of many children by donating blood.