MAHALLA YOSHLARINING MUAMMOLARI O‘RGANILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Mamlakatimizda yoshlar bilan ishlashning yangicha tizimi joriy etilishi natijasida ularning muammolari bevosita oʻz mahallalarida hal etib kelinmoqda.
Andijon davlat tibbiyot institutiga Marhamat tumanidagi “Qovunchi” mahalla fuqarolar yigʻinida istiqomat qiluvchi “qizil toifa”dagi eʼtiborga muhtoj 26 nafar yoshlar biriktirilgan. Ular bilan doimiy ravishda uchrashuvlar oʻtkazilib, muammolari oʻrganilmoqda.
Bugun, 9-avgust kuni institut mas’ullari mahalla yoshlari va ularning ota-onalari bilan uchrashdi. uchrashuv davomida yoshlarning muammolari tinglanib, ularga yechim topildi. Jumladan, S.G‘aniyev ishga joylashish bo‘yicha murojaat qildi va shu vaqtning o‘zida tuman mas’ullari bilan muammoni ijobiy hal etish yuzasidan kelishib olindi. I.Oblayorov va S.Valiyevning onalarini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish zarurligi sababli mutaxassislarga yo‘naltirildi.

As a result of the introduction of a new system of working with young people in our country, their problems are being solved directly in their neighborhoods.
In particular, according to the state program, which was set to be implemented in 2024, the youth of the “heavy” category as well as talented young people were attached to the heads of local executive authorities, enterprises and organizations with state participation, and higher education institutions based on the “Youth Balance”.
26 young people of the “red category” in need of attention who live in “Kovunchi” neighborhood of Marhamat district have been attached to Andijan State Medical Institute. Regular meetings are held with them and their problems are studied.
Today, on August 9, the officials of the institute met with the youth of the neighborhood and their parents. During the meeting, the problems of young people were listened and solutions were found. In particular, S. Ganiyev spoke about youth employment and at the same time, an agreement was reached with district officials on a positive solution to the problem. The mothers of I. Oblayorov and S. Valiyev were referred to specialists due to the need for a medical examination.