INSTITUT REKTORI AQSHda HAMKORLIK MASALALARIDA UCHRASHUV O’TKAZDI
Ayni kunlarda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 26-yanvardagi “Yurak-qon tomir kasalliklarining oldini olish va davolash sifatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-103-sonli qarori, 2021-yil 26-noyabrdagi “Andijon davlat tibbiyot instituti va uning klinikasi faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 713-son qarori hamda 2023-yil 6-9-sentabr kunlari o‘tkazilgan “O’zbekiston-AQSH birinchi tibbiyot haftaligi va forumi” doirasida erishilgan kelishuvlarning ijrosini ta’minlash, xorijiy ilg’or tibbiyot markazlarining tajribalarini o‘rganish va institut klinikasiga integratsiya qilish maqsadida, Andijon davlat tibbiyot instituti ma’muriyati va kardioxirurglar jamoasining Amerika Qo‘shma Shtatlariga bo‘lgan xizmat safari davom etmoqda.
Joriy yilning 12-avgust kuni institut  rektori M.Madazimov, Xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektor va Xalqaro fakultet dekani Klivlent klinikasi (Cleveland Clinic) Nevrologiya markazi boshlig’i professor Shazam Hussain bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Ushrashuvda nevrologiya va neyrojarrohlik sohasida Klivlent klinikasining innovatsion texnologiyalar yuzasidan taqdimoti namoyish qilindi. Taqdimotda epilepsiyani jarrohlik yo’llari bilan davolash, insultni oldini olishning yangi usullari, miya qon-tomir kasalliklarini davolashning yangi va zamonaviy usullari haqida ma’lumot berildi.

THE RECTOR OF THE INSTITUTE HELD A MEETING ON COOPERATION ISSUES IN THE USA – Andijan State Medical Institute
THE RECTOR OF THE INSTITUTE HELD A MEETING ON COOPERATION ISSUES IN THE USA
19:54 13.08.2024
In pursuance of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan PQ-103 dated January 26, 2022 “On measures to improve the quality of prevention and treatment of cardiovascular diseases”, as well as Resolution No. 713 dated November 26, 2021 “On measures to radically improve the activities of the Andijan State Medical Institute and its clinic” and in order to ensure the implementation of the agreements reached within the framework of the “First Medical Week and Forum Uzbekistan-USA”, held on September 6-9, 2023, in order to study the experience of leading foreign medical centers and integrate it into the clinic of the institute, currently the management of Andijan State Medical Institute and a team of cardiac surgeons are on a business trip to the United States of America.
On August 12, 2024 the rector of the Institute M. Madazimov, Vice-Rector for International Cooperation and Dean of the International Faculty held a meeting with the head of the Cleveland Clinic Neurology Center, Professor Shazam Hussein.
A presentation of innovative technologies of the Cleveland Clinic in the field of neurology and neurosurgery was shown at the meeting. The presentation provided information on surgical treatment of epilepsy, new methods of stroke prevention, new and modern methods of treating cerebrovascular diseases.