XIZMAT SAFARI DOIRASIDA ZAMONAVIY TAJRIBALAR O‘RGANILIB, HAMKORLIKKA ERISHILMOQDA
Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov boshchiligidagi institut professor-o‘qituvchilaridan iborat delegatsiyaning Amerika Qo‘shma Shtatlariga bo‘lgan xizmat safari davom etmoqda.
Bugun, kunning ikkinchi yarmida Klivlend klinikasi bioinjeneriya laboratoriyasi bosh tadqiqotchi muhandisi Ryan Klatte taklifiga binoan, institut rektori bioinjeneriya laboratoriyasiga tashrif buyurdi.
Aytib o‘tish joyizki ushbu laboratoriya zamonaviy tibbiyot jihozlari bilan ta’minlangan dunyodagi mashhur biotibbiyot markazlaridan biri hisoblanadi.
Hozirgi kunda bir nechta dolzarb yo‘nalishlar bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib borilmoqda. Laboratoriya vakillari odam tanasi a’zolarini 3D modellashtirish, kompyuter tomografiyasidan so‘ng bemorning a’zolarini virtual shakllantirish, va 3D printerda sun’iy tana a’zolarining protezlarini qilish va anatomik jihatdan ideal implant modelini yaratish bo‘yicha erishilgan yutuqlari bilan institut vakillarini tanishtirdi.
Institut kichik ilmiy xodimi Nour Mohammad o‘zining ilmiy ishlari bilan bo‘lishib, professor M.Madazimovga virtual 3D modellashtirish va protez namunalarini ko‘rsatib o‘tdi. Bu yuqori zamonaviy tajribani Andijon davlat tibbiyot instituti qoshidagi yangi qurilgan laboratoriyaga tatbiq etish rejalari tuzildi va bu soha mutaxassislari tajribalarini almashishga kelishib olindi.

A delegation of professors and teachers of the institute, headed by the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov, is on a business trip to the United States of America.
This afternoon, at the invitation of Ryan Klatte, chief research engineer of the bioengineering laboratory of the Cleveland Clinic, the rector of the institute visited the bioengineering laboratory.
It is worth noting that this laboratory is one of the famous biomedical centers in the world, equipped with modern medical equipment.
Currently, scientific research is carried out in several relevant areas. Representatives of the laboratory acquainted representatives of the institute with achievements in the field of 3D modeling of human body parts, virtual formation of patient body parts after computed tomography, creation of artificial prostheses of body parts and anatomically ideal models of implants on a 3D printer.
Junior research fellow of the institute Nour Mohammad shared his scientific work and showed Professor M. Madazimov virtual 3D modeling and samples of prostheses. This high-tech experience was planned to be used in the newly built laboratory of Andijan State Medical Institute, and it was also decided to share the experience of specialists in this field.