Andijon davlat tibbiyot institutidaO‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining 2024-yil 18-martdagi 81- sonli buyrug‘iga asosan “2024/2025 o‘quv yilida birlamchi maqsadli ixtisoslashtirish kurslari (intematura)ga qabul davom etmoqda. Internaturaga qabul joriy yilning 20-avgustigacha (shu kuni ham) amalga oshiriladi.
2024/2025-o‘quv yili uchun internaturaga hujjat topshirmoqchi bo‘lgan abituriyentlarga qulaylik yaratish maqsadida ro‘yxatdan o‘tish jarayoni onlayn tarzda –institutning rasmiy veb–saytida quyidagi havola orqali amalga oshiriladi:

In accordance with the order of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan No. 81 dated March 18, 2024, admission to primary specialization courses (internship) continues in the 2024/2025 academic year at the Andijan State Medical Institute. Admission to the internship will be carried out until August 20 of the current year (also on this day).
For the convenience of applicants wishing to apply for an internship for the 2024/2025 academic year, the registration process is carried out online – on the official website of the institute at the following link: