Bugun Andijon davlat tibbiyot institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qashqadaryo viloyatida aholi salomatligini muhofaza qilish hamda sog‘liqni saqlash tizimini yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari tog‘risida”gi 2024-yil 9-fevraldagi PQ-67-son qaroriga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining “Davlat tibbiyot muassasalarini kadrlar bilan ta’minlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 2024-yil 9-apreldagi 124-sonli buyrug‘iga binoan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori M.Madazimov, Davolash ishlari bo‘yicha mas’ul B.Mirzakarimov, bitiruvchi bosqich talabalarini ishga joylashtirish bo‘yicha ishchi guruh mas’ullari, Andijon, Farg‘ona, Namangan tibbiyot birlashmalari rahbarlari, bakalavriat bitiruvchi bosqich talabalari, magistrlar, klinik ordinatorlar ishtirok etdi.
Dastavval institut rektori bitiruvchilarni ish bilan ta’minlashda hamda ularning kasbiy faoliyatga kirishishlarida amaliyotning ahamiyati katta ekanligini ta’kidladi. Ushbu pallada ustozlar ko‘magida nazariy bilimlarni jarayonda qo‘llash ko‘nikmasi ortishi haqida aytib o‘tdi.
Shundan so‘ng, Davolash ishlari bo‘yicha mas’ul B.Mirzakarimov qatnashchilarga mazkur buyruqni o‘qib eshittirdi va shu asosida olib borilayotgan ishlar, yuzaga kelayotgan muammolar, takliflar, amaliyot jarayonlari, masofaviy dars mashg‘ulotlari borasida ma’lumot berdi.
Ta’kidlash joizki, Andijon davlat tibbiyot instituti talabalari Andijon, Farg‘ona, Namangan viloyati tibbiyot birlashmalari bilan hamkorlikda o‘z yashash joylaridagi tibbiyot muassasalariga shartnoma asosida ishga joylashtirilmoqda. Hozirda institutda 1719 nafar bitiruvchi bosqich talabalari mavjud bo‘lib, shundan 379 nafari ishga joylashtirildi.
Yig‘ilish so‘nggida institut rektori ishchi guruh hamda vodiy tibbiyot birlashmalari rahbarlariga tegishli topshiriq va vazifalarni berdi. Bitiruvchi bosqich talabalariga esa ishga joylashish borasida mas’ullar bilan hamkorlik o‘rnatish kerakligini ta’kidladi.

The meeting was held in Andijan State Medical Institute in accordance with the decision of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to protect the health of the population and raise the health system to a new level in Kashkadarya province” No. PQ-67, dated on February 9, 2024 and in accordance with the order No. 124Aof the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan “On improving the staffing system of state medical institutions”, dated on April 9, 2024. Rector of the institute M. Madazimov, Head of Treatment B. Mirzakarimov, heads of the working group on employment of graduate students, heads of medical associations of Andijan, Fergana, Namangan, undergraduate students, masters , clinical ordinators participated to discuss the issues of graduates employment.
First, the rector of the Institute emphasized the great importance of the internship in providing employment to the graduates and their professional activities. He said that nowadays, the ability to apply theoretical knowledge in the process with the help of teachers would increase.
After that, B. Mirzakarimov, the responsible person for treatment and employment, read out this order to the participants and informed them about the work being carried out, emerging problems, suggestions, practice processes and online education process.
It should be said that the graduates of Andijan State Medical Institute are employed in medical institutions in their residence places in cooperation with the medical associations of Andijan, Fergana, Namangan regions. Currently, the Institute has 1719 graduate students, of which 379 have been employed.
At the end of the meeting, the rector of the Institute gave the tasks to the heads of the working group and valley medical associations. He emphasized that students of the graduate stage should cooperate with the officials regarding employment.