BOSH VAZIR O‘RINBOSARI INSTITUTIMIZDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi hududidagi 2000 o‘rinli o‘quv binosiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri birinchi o’rinbosari Ramatov Ochilboy Jumaniyozovich tashrif buyurdi. Unga institut rektori M.Madazimov hamrohlik qilib, binoda talabalarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishtirdi.
Mazkur bino O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 21-iyundagi “Yangi Andijon” shaharchasini barpo etish va Andijon viloyatida tadbirkorlikni yana-da qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” PQ-5154 sonli qaroriga asosan institut klinikasi hududidagi 2  gektar yer maydonida 2000 o‘ringa mo‘ljallangan holda qad rostlagan va 2024-yilda foydalanishga topshirilgan.
Binoda umumiy 12 ta ma’ruza zali mavjud boplib, 2-qavatda jahon standartlariga mos katta imkoniyatlarga ega simulyatsiya markazi joylashgan. 3-qavat stomatologiya yo‘nalishlari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, eng zamonaviy stomatologik asbob-uskunalar va texnologiyalar bilan jihozlangan. Binodan asosan klinik kafedralar o‘rin olgan. Institut klinikasi va mazkur o‘quv bino o‘rtasida telemeditsina tizimi yo’lga qo’yilgan.
Shuningdek, O.Ramatov institutning professor-oʻqituvchilar va talabalari bilan samimiy suhbat olib bordi va jarayonlarni o‘rgangan holda o’z tavsiyalarini berdi.

DEPUTY PRIME MINISTER IN OUR INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
First Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Ramatov Ochilboy Jumaniyozovich visited the 2,000-seats educational building on the territory of Andijan State Medical Institute clinic. He was accompanied by the rector of the institute M. Madazimov. He was closely acquainted with the conditions created for students in the building.
This building was constructed on an area of 2 hectares on the territory of the Institute’s clinic, designed for 2,000 seats in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan 2021 No. PQ-5154 dated June 21″On measures to establish “New Andijan” town and further support entrepreneurship in Andijan province” which was commissioned in 2024.
There are 7 floors in the new building , with 28 rooms on each floor. All classrooms are supplied with interactive whiteboards and modern educational equipment.
There are a total of 12 lecture halls in the building. There is a Medical Simulation Center with large capabilities in line with world standards on the 2nd floor. The 3rd floor is intended for Dentistry and is equipped with the most modern dental equipment and technologies. Clinical departments are mainly located in the building. A telemedicine system has been established between the Institute’s clinic and this educational building.
There operations performed in the surgical departments of the clinic are broadcast directly to the classrooms. Students will have the opportunity to ask the doctor their questions and get answers to them right away.
O. Ramatov also had a sincere conversation with the professors, teachers and students of the Institute and gave his recommendations having studied the processes.