Har bir xalqning o‘ziga xos urf-odati, an’analari va madaniy merosi bor. Milliy liboslar esa ana shu bebaho merosning yorqin timsolidir. Andijon davlat tibbiyot institutiining iqtidorli va faol talabalari milliy kiyimlarni yoshlar orasida keng targ’ib qilib, bu yo’nalishda tashabbus ko‘rsatmoqda.
Jumladan, 21-mart – Navroʻz umumxalq bayrami haftaligi doirasida “Qadriyatlaring boqiy boʻlsin, Navroʻz!” shiori ostida milliy liboslar sayli oʻtkazildi.
Unda talaba-qizlar bejirim milliy liboslarda “Oq terakmi, ko‘k terak?”, “Ro‘molcha tashlash”, “Meni top” kabi milliy o‘yinlarda ishtirok etdi. Tadbir davomida soch o‘rish tanlovi ham o‘tkazildi.

NATIONAL DRESS – NATIONAL PRIDE!
Each nation has its own customs, traditions and cultural heritage. National dresses are a bright symbol of this invaluable heritage. Talented and active students of Andijan State Medical Institute are taking the initiative in this direction, widely promoting national dresses among young people.
In particular, on March 21, a national dress festival was held under the slogan “May your values be eternal, Navruz!” – as a part of the week of Navruz festival celebration.
There students and girls in beautiful national dresses participated in national games such as “White poplar or blue poplar?”, “Throwing a handkerchief”, “Find me”. A hair-braiding competition were also held during the event.