ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTI 70 YOSHDA!
Mamlakatimizda barcha sohalar qatori sog‘liqni saqlash tizimi ham rivojlanib, takomillashib bormoqda. Ushbu jarayonda Yangi O‘zbekiston tibbiyotini yana-da takomillashtirish va malakali kadrlarni tayyorlash muhim vazifa etib belgilangan. Bu borada Andijon davlat tibbiyot instituti ham 70 yildan buyon nafaqat Respublika balki, xalqaro miqyosda ham shifokorlarni yetishtirib berishda yetakchilik qilmoqda.
Bugun, 30-aprel kuni institutning 70 yilligi munosabati bilan «Profilaktik tibbiyotda ilg’or innovatsion texnologiyalarni qo’llash» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Dastavval, xalqaro anjuman mehmonlari milliy kuy-qoʻshiq va raqslar jo‘rligida tantanali kutib olindi. Shundan so‘ng tantanani institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib berdi va institutning ulkan 70 yillik tarixiga to‘xtalib, tanishtirib o‘tdi. Ekranda institutning tarixi va buguni aks etgan videorolik namoyish etildi.
Ushbu tantana munosabati bilan dastavval viloyat hokimi Sh.Abdurahmonovning tabrigini viloyat hokimi o’rinbosari K.Komilov,  O’zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri A.Xudayarovning tabrigini O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining Fan-ta’lim va innovatsiyalar boshqarmasi boshlig‘i O‘.Ismoilov o‘qib eshittirdi. Shundan so‘ng, institut rektori M.Madazimov O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining buyrug‘iga binoan «Xalq salomatligi posboni» ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi. O’zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim,  fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov ham onlayn tarzda anjuman qatnashchilariga tabrik yo‘lladi. Shuningdek, Respublikamiz va xorijlik hamkorlar, nufuzli oliy ta’lim muassasalari rektorlari tomonidan onlayn hamda offlayn shaklda tabriklar yo‘llandi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning plenar kengashida Rossiya Federatsiyasi, Shvetsiya, Turkiya, Germaniya, Avstraliya, Janubiy Koreya, Hindiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston davlatlaridan hamda Respublikamizning tibbiyot sohasi mutaxassislari tomonidan 10 dan ziyod ma’ruzalar onlayn va offlayn tarzda o‘qildi.
Plenar kengashdan so‘ng  ma’ruzalar 6 ta seksiyalarga bo‘lingan holda olib borildi. Unda Profilaktik tibbiyot, Ichki kasalliklar, Onalik va bolalik, Jarrohlik, Stomatologiya hamda Mediko-biologik mavzularga oid 145 dan ziyod ma’ruzalar qatnashchilarga o‘qib eshittirildi.

In our country, the healthcare system, like all other sectors, is developing and improving. In this process, enhancing the new Uzbekistan medicine and training qualified personnel has been designated as an important task. In this regard, Andijan State Medical Institute has been leading the way in training doctors not only at the national level but also internationally for 70 years.
Today, on April 30, an international scientific-practical conference on the topic of “Application of Advanced Innovative Technologies in Preventive Medicine” was held in connection with the 70th anniversary of the institute.
Initially, the guests of the international conference were warmly welcomed with national songs and dances. Following this, the rector of the institute, M. Madazimov, opened the ceremony with a welcoming speech, highlighting and introducing the institute’s significant 70-year history. A video showcasing the history and present of the institute was presented on screen.
On this occasion, the congratulatory message from the regional khokim Sh. Abdurakhmonov was read by the deputy khokim K. Komilov, and the message from the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan A. Khudayarov was read by O. Ismoilov, head of the Department of Science, Education, and Innovations of the Ministry of Health. Subsequently, the rector M. Madazimov was awarded the “Guardian of Public Health” badge based on the order of the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan. The Minister of Higher Education, Science, and Innovations of Uzbekistan Kongirotboy Sharipov also sent his greetings to the participants of the conference online. Additionally, congratulations were sent from both national and international partners, as well as rectors of prestigious higher education institutions in both online and offline formats.
During the plenary session of the international scientific-practical conference, over 10 reports were presented both online and offline by specialists from the healthcare sector from Russia, Sweden, Turkey, Germany, Australia, South Korea, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan, as well as experts from our republic.
After the plenary session, presentations were conducted in 6 sections. More than 145 reports related to Preventive Medicine, Internal Diseases, Maternal and Child Health, Surgery, Dentistry, and Medical-Biological topics were presented to the participants.