Andijon davlat tibbiyot instituti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor K.Salohiddinov Italiyaning Laquila universitetida boʻlib oʻtayotgan I2-PLEDGE loyihasining navbatdagi uchrashuvi va malaka oshirish kurslarida boʻlib turibdi.
Bugun, 29-may kuni delegatsiya aʼzolari qatorida institutimiz prorektori Italiyaning yetakchi universitetlari bilan xalqaro hamkorlikni mustahkamlash maqsadida tibbiyot fakulteti va klinika mas’ul xodimlari bilan uchrashuvlarda ishtirok etdilar.
Unda Nevrologiya kafedralari professor-o‘qituvchilari insultdan keyingi bemorlarni erta tashxislash, davolash va eng muhimi, reabilitatsiya qilish, endovaskulyar kardiologlar – zamonaviy texnologiyalar yordamida yurak patologiyasini davolash, tibbiy reabilitatsiya bo‘yicha kengaytirilgan mavzularni joriy etgan holda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarini kengaytirish va modernizatsiya qilish zarurati masalalari muhokama qilindi.

VICE-RECTOR OF THE INSTITUTE AT THE UNIVERSITY OF LAQUILA, ITALY – Andijan State Medical Institute
As you may know, K. Salohiddinov, the Vice-Rector for Research and Innovation of Andijan State Medical Institute, is currently attending the next meeting of the I2-PLEDGE project and training courses at the University of Laquila in Italy.
Today, on May 29, members of the delegation, including our institute’s vice-rector, participated in meetings with faculty and clinical staff from leading Italian universities to strengthen international cooperation in the field of medicine.
During the meetings, professors and educators from the Neurology departments discussed the early diagnosis, treatment, and most importantly, rehabilitation of patients after a stroke. Endovascular cardiologists addressed the need to treat heart pathologies using modern technologies. The necessity of expanding and modernizing undergraduate education programs by introducing advanced topics in medical rehabilitation was also discussed.