“STARTAPLAR FESTIVALI” DOIRASIDA “INNOWEEK-2025” VILOYAT BOSQICHI BO‘LIB O‘TDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
“STARTAPLAR FESTIVALI” DOIRASIDA “INNOWEEK-2025” VILOYAT BOSQICHI BO‘LIB O‘TDI
16:31 01.08.2025
Bugun, 1-avgust kuni Andijon davlat texnika institutida “Startaplar festivali” hamda “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida “InnoWeek-2025” viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Andijon davlat tibbiyot instituti professor-o‘qituvchilari va iqtidorli talabalari o‘zlarining quyidagi innovatsion loyihalari bilan faol ishtirok etdi:
1. Bolalar kasalliklari propedevtikasi va poliklinik pediatriya kafedrasi assistenti, PhD D.Abdullayev va Pediatriya fakulteti 3-bosqich talabasi S.Yuldoshev — Zotiljam kasalligini davolash-profilaktika muassasalarida erta aniqlash va tadbiq qilish usullari;
2. Umumiy jarrohlik va transplantologiya kafedrasi assistenti, t.f.n. G‘.Jo‘rayev — Qandli diabetda operatsiyadan keyingi yiringli jarohatlarni yangicha davolash usuli;
3. Farmakologiya, klinik farmakologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi O.Eshonxo‘jayev — «RUBUS L» o‘simligi mevasidan biologik faol mahsulotlar yaratish;
4. Ftiziatriya va pulmonologiya kafedrasi assistenti M.Abdusalomova — Sil kasalligi bo‘lgan bolalar va o‘smirlarda dori vositalarining nojo‘ya ta’sirlarini aniqlash va oldini olish bo‘yicha kompyuter dasturi;
5. Davolash fakulteti 5-bosqich talabasi I.Kamiljanov— «AUS Med» nomli innovatsion loyiha.
Institut jamoasidan ko‘rgazmada eng yaxshi deb topilgan loyihalar mualliflari bo‘lgan Bolalar kasalliklari propedevtikasi va poliklinik pediatriya kafedrasi assistenti, PhD D.Abdullayev, Farmakologiya, klinik farmakologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi O.Eshonxo‘jayev Davolash fakulteti 5-bosqich talabasi I.Kamiljanovga “InnoWeek-2025” xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligida ishtirok etish uchun yo‘llanma berildi!

“INNOWEEK-2025” REGIONAL STAGE HAS BEEN HELD WITHIN THE FRAMEWORK OF THE “STARTUP FESTIVAL” – Andijan State Medical Institute
16:31 01.08.2025
Today, on August 1, 2025, the regional stage of “InnoWeek-2025” took place in Andijan State Technical Institute as part of the “Startup Festival” and the “Significantl 90 Days” project.
Professors and talented students from Andijan State Medical Institute actively participated in the event with their innovative projects, including:
• Assistant PhD D. Abdullayev from the Department of Pediatric Diseases Propaedeutics and Polyclinic Pediatrics, and 3rd-year student S. Yuldoshev — Methods for early diagnosis and implementation of Zotiljam disease treatment in preventive healthcare institutions;
• Assistant G. Jo’rayev, Candidate of Medical Sciences, from the Department of General Surgery and Transplantology — A new method for treating postoperative purulent wounds in diabetic patients;
• Senior teacher O. Eshonxo’jayev from the Department of Pharmacology and Clinical Pharmacology — Development of biologically active products from the fruits of the “RUBUS L” plant;
• Assistant M. Abdusalomova from the Department of Phthisiatry and Pulmonology — A computer program for identifying and preventing adverse effects of medications in children and adolescents with tuberculosis;
• 5th-year student I. Kamiljanov — An innovative project titled “AUS Med.”
The authors of the projects recognized as the best at the exhibition, Assistant PhD D. Abdullayev from the Department of Pediatric Diseases Propaedeutics and Polyclinic Pediatrics, Senior Teacher O. Eshonxo’jayev from the Department of Pharmacology and Clinical Pharmacology, and 5th-year student I. Kamiljanov were awarded a certificate to participate in the “InnoWeek-2025” International Week of Innovative Ideas!
We sincerely congratulate the winners on this achievement and wish them success in the next stages of the competition!