«5 TASHABBUS OLIMPIADASI»NI O‘TKAZISH BO‘YICHA  YIG‘ILISH O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
«5 TASHABBUS OLIMPIADASI»NI O‘TKAZISH BO‘YICHA  YIG‘ILISH O‘TKAZILDI
15:20 18.09.2025
Bugun, 18-sentabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida «5 tashabbus olimpiadasi» sport musobaqasini o‘tkazish to‘g‘risida davra suhbati bo’lib o’tdi.
Unda viloyat Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish boshqarmasi xodimlari, institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat-ma’rifat bo‘limi xodimlari, fakultet dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar, institut Sport klubi xodimlari ishtirok etdi.
Davra suhbatida «5 tashabbus olimpiadasi» sport musobaqasini kuzgi mavsumiga start berildi.  Sport musobaqalariga talabalarni elektron ro‘yxatdan o‘tkazish, jamoalarni shakllantirish bo‘yicha vazifalar belgilab olindi. Mas’ullarga kerakli topshiriqlar berildi.

ROUND-TABLE MEETING HAS BEEN HELD ON THE ORGANIZATION OF THE “5 INITIATIVES OLYMPIAD” – Andijan State Medical Institute
ROUND-TABLE MEETING HAS BEEN HELD ON THE ORGANIZATION OF THE “5 INITIATIVES OLYMPIAD”
15:20 18.09.2025
On September 18, a round-table meeting was held at Andijan State Medical Institute to discuss the organization of the “5 Initiatives Olympiad” sports competitions.
The event was attended by representatives of the Regional Department for the Development of Physical Culture and Sports, first vice-rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work of the Institute professor S. Salokhiddinov, staff members of the Youth and Enlightenment Department, deputy deans of faculties, tutors and members of the Institute’s Sports Club.
During the meeting, the autumn season of the “5 Initiatives Olympiad” was officially launched. Key responsibilities were assigned regarding the electronic registration of students and the formation of participating teams. Specific tasks were delegated to the responsible personnel.