Bugun, 6-fevral kuni Andijon davlat tibbiyot institutida buyuk mutafakkir va so‘z sultoni Mir Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi hamda shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi munosabati bilan O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Andijon viloyati bo‘limi tomonidan “Nazm va Navo” nomli musiqali-ma’rifiy kecha o‘tkazildi.
Tadbirni institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Salohiddinov kirish so‘zi bilan ochib, yig‘ilganlarni samimiy tabrikladi va ushbu kechaning ma’naviy ahamiyatini ta’kidladi. Shuningdek, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Andijon viloyat bo‘limi raisi, shoira Xurshidabonu Vahobjon qizi ham so‘z olib, ikki buyuk siymo – Navoiy va Bobur ijodi, ularning adabiy va madaniy merosi haqida chuqur fikrlarni ulashdi.
Mazkur tadbir yuksak badiiy saviya va milliy ruhda tashkil etilib, unda institutning barcha professor-o‘qituvchilari, xodimlar va talaba-yoshlar faol ishtirok etdilar. Kecha davomida buyuk ajdodlarimizning bebaho adabiy merosi, she’riy asarlari va musiqiy talqinlari ijro etilib, ishtirokchilarga unutilmas taassurotlar ulashildi.
O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Andijon viloyati bo‘limi xonandalari tomonidan dilga yaqin qo‘shiqlar ijro etildi.
“Nazm va Navo” musiqali kechasi milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash, yosh avlod qalbida adabiyot va san’atga bo‘lgan muhabbatni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

Today, February 6th, an event titled “Verse and Melody” was held at Andijan State Medical Institute under the auspices of the Uzbekistan State Philharmonic Society’s Andijan branch. This musical-cultural event commemorated the birth anniversaries of two great figures—Mir Alisher Navoiy, whose legacy marks its 585th year, and Zahiriddin Muhammad Babur’s 543rd anniversary.
First Deputy Rector for Youth Issues and Spiritual-Cultural Affairs, S. Salohiddinov, opened the ceremony with welcoming remarks, congratulating all attendees and highlighting the profound significance of the event. Additionally, Hurshidabonu Vahobjon kizi, Chairperson of the Writers Union of Uzbekistan’s Andijan Regional Branch, shared her insights on the literary and cultural heritage left behind by these illustrious historical personalities.
Organized with high artistic standards and imbued with national spirit, the event actively engaged all professors, staff members, and student participants from the institute. Throughout the evening, valuable literary works, poetic compositions, and musical interpretations from our esteemed ancestors were performed, leaving indelible impressions on the audience.
Artists from the Uzbekistan State Philharmonic Society’s Andijan branch delighted listeners with heartfelt songs. This “Verse and Melody” event served not only to honor our national values but also to foster deeper love and appreciation for literature and art among younger generations.