ILMLI AYOL — JAMIYAT KO‘ZGUSI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Ilm-fan taraqqiyoti yo‘lida ayollarning o‘rni beqiyosdir. Ilmli ayol — nafaqat oila tayanchi, balki jamiyat ravnaqining muhim omilidir. Ziyoli va ma’rifatli ayollar yurt kelajagini belgilovchi kuch bo‘lib, ularning ilmiy salohiyati jamiyat taraqqiyotiga xizmat qiladi.
Bugun, 11-fevral kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Ilmli ayol — jamiyat ko‘zgusi: ilm-fan taraqqiyotida ayollar o‘rni” mavzusida olima ayollar va talaba-qizlar ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi. Mazkur tadbir institutning Xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi tomonidan tashkil etildi. Tadbirni Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi Gulhayoxon Xolmatova kirish so‘zi bilan ochib berdi. O‘z nutqida u bugungi kunda ayollarning ilm-fan, ta’lim va tibbiyot sohalaridagi o‘rni tobora mustahkamlanib borayotganini, yosh qizlarni ilmga jalb etish va ularni qo‘llab-quvvatlash muhim vazifa ekanini alohida ta’kidladi.
Tadbirning faxriy mehmonlari sifatida tibbiyot sohasida olib borayotgan ilmiy izlanishlari va ko‘plab shogirdlari bilan ilm rivojiga munosib hissa qo‘shayotgan yetuk olima, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi mudiri, tibbiyot fanlari doktori, professor Shahnozaxon Yusupova, Biologik kimyo kafedrasi dotsenti, ilmiy tadqiqotlari va yoshlarni ilmga yo‘naltirishdagi samarali faoliyati bilan e’tirof etilgan ustoz, tibbiyot fanlari doktori Go‘yoxon Mo‘minova ishtirok etdi.
Ustozlar o‘z nutqlarida ilm yo‘lining sharafli, ayni paytda mas’uliyatli va mashaqqatli ekanini alohida ta’kidladi. Ular o‘zlarining ilmiy faoliyatlari davomida bosib o‘tgan yo‘llari, izlanish jarayonidagi qiyinchiliklar, sabr va qat’iyat bilan erishilgan yutuqlar haqida samimiy fikrlar bildirdi. Shuningdek, yosh tadqiqotchilar uchun eng muhim omil — tinimsiz izlanish, ustoz-shogird an’analariga sodiqlik va o‘z oldiga katta maqsadlar qo‘yish ekanini qayd etdi.
Uchrashuv davomida ustozlar talaba-qizlarni ilm-fanga kengroq jalb etish, ilmiy izlanishlardan cho‘chimaslik, har bir muvaffaqiyat ortida katta mehnat yotishini unutmaslikka chaqirdi.
Tadbir doirasida o‘z ilmiy orzu-intilishlari, harakati bilan yutuqlarga erishib kelayotgan talaba-qizlar ham o‘z izlanishlari bilan bo‘lishdi.
Mazkur tadbir doirasi ustozlarga institut rektorining tashakkurnomasi va “Ilmda mening orzularim” nominatsiyasi g‘olibi, Davolash fakulteti 4-bosqich talabasi Mahfuratoy Yusupova, “Orzular laboratoriyasi” nominatsiyasi g‘olibi, Pediatriya fakulteti 1-bosqich talabasi Ruxshona Qahramonova, “Ilmdagi orzularim – sog‘lom avlod kelajagi” nominatsiyasi g‘olibi, Pediatriya fakulteti 1-bosqich talabasi Dilnoza Azizova tashakkurnoma va pul mukofotlari aks etgan vaucherlar taqdim etildi.
Bu kabi tadbirlar yosh xotin-qizlarimizning ilmiy salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ularni katta marralar sari ruhlantirish hamda jamiyatimizda ilmli va faol ayollar safini kengaytirishga xizmat qiladi.

The role of women in the development of science is incomparable. A knowledgeable woman is not only the support of the family, but also an important factor in the prosperity of society. Intelligent and enlightened women proved to be the booster that determines the future of the country and their scientific potential which serves the development of the society.
Today, on February 11, a meeting has been held at Andijan State Medical Institute on the topic “Intelligent Lady is the Mirror of the Society: The Role of Women in the Development of Science” with the participation of female scientists and female students. This event was organized by the Institute’s Department of Women’s Affairs. The event was opened by Gulhayokhon Kholmatova, advisor to the rector for Women’s Affairs, with an introductory speech. She emphasized that the role of women in science, education and medicine was increasingly strengthening, and that it was an important task to attract young girls to science and support them.
The honorable guests of the event were the head of the Department of Hospital Therapy and Endocrinology, doctor of medical sciences, professor Shahnozakhon Yusupova, an outstanding scientist who makes a worthy contribution to the development of science with her scientific research in the field of medicine, associate professor of the Department of Biological Chemistry, doctor of medical sciences Go’yokhon Muminova, a teacher recognized for her scientific research and effective work in directing young people to science.
In their speeches, the teachers emphasized that the path of science was honorable, but at the same time responsible and difficult. They expressed sincere thoughts about the path they had taken during their scientific activities, the difficulties in the research process, the achievements gained with patience and determination. They also noted that the most important factor for young researchers was tireless research, loyalty to the traditions of mentor-student and setting high goals.
During the meeting, the mentors called on students to be more involved in science, not to be afraid of scientific research and not to forget that behind every success lies great work.
During the event, students who had been achieving success through their scientific aspirations and efforts also shared their research.
As part of this event, the teachers were presented with a certificate of appreciation from the rector of the Institute and the winner of the nomination “My Dreams in Science” Mahfuratoy Yusupova, a 4th-year student of Therapeutic Faculty, the winner of the nomination “Laboratory of Dreams” Rukhshona Qahramonova, a 1st-year student of Pediatric Faculty and the winner of the nomination “My Dreams in Science – the Future of a Healthy Generation” Dilnoza Azizova, a 1st-year student of Pediatric Faculty.
Such events serve to realize the scientific potential of our young women, inspire them to great goals and expand the ranks of educated and active women in our society.