O’quv-uslubiy ishlar
2021-2022 o‘quv yilida bakalavriaturaning barcha yo‘nalishlari quyidagi DTS, namunaviy dastur va o‘quv rejalari asosida o‘quv jarayoni tashkil etilgan;
1-kurs 2021 yilda tasdiqlangan
2-kurs 2020 yilda tasdiqlangan
3-kurs 2018 yilda tasdiqlangan
4-kurs 2018 yilda tasdiqlangan
5-kurs 2017 yilda tasdiqlangan
6-kurslar 2016 yilgi tasdiqlangan
2021 yilda tasdiqlangan Namunaviy o‘quv rejalar va dasturlar  bilan o‘quv jarayoni tashkil etilgan.
Institutda ja’mi    10121  nafar talaba tahsil oladi undan
Bakalavriatda     9090 nafar
Magistraturada    441 nafar
DGMU (qo`shma ta’lim) 42 nafar
Xorijiy talabalar  – 548 nafar Rossiya, Qirg‘iziston, Afg‘oniston, Qozog`iston , Janubiy Koreya, Hindiston, Bangladesh va Pokiston fuqarolari:
Institut kafedralari tomonidan 1-6 kurs talabalari uchun barcha fanlardan o‘quv-uslubiy majmualar ishlab chiqilgan. O‘quv-uslubiy majmualarning elektron shakli axborot-resurs markaziga joylashtirilgan.
Hozirgacha kafedralarda o‘tiladigan fanlar bo‘yicha jami 516 ta elektron modul paketlari yaratilib, talabalar foydalanishlari uchun zarur materiallar bilan to‘ldirilgan. Fanlardan 496 ta elektron modul paketlari ochilgan va ularga professor-o‘qituvchilar tomonidan elektron resurslar kiritilgan.
Ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha darslik va o‘quv qo‘llanmalar bilan ta’minlanish monitoringini o‘rganib borish yo‘lga qo‘yilgan.
Axborot-resurs markazining  kitob fondi – 233 134 nusxani tashkil etadi.
Shundan:
• Ilmiy adabiyotlar soni –       17 981 nomda 54 556 nusxa
• O‘quv darsliklar soni –       375 nomda 82 402 nusxa
• O‘quv qo‘llanmalar soni –       593 nomda 42 811 nusxa
• Badiiy adabiyotlar soni – 3 892 nomda 25 457 nusxa
• Boshqa turdagi axborotlar soni –       2 350 nomda 14 045 nusxa
• Tillar bo‘yicha:
• O‘zbek tilida –       5 232 nomda 62 605 nusxa
• Rus tilida –       24 011 nomda 152 723 nusxa
• Lotin grafikasida – 334 nomda 17 339 nusxa
• Ingliz tilida –       142 nomda 402 nusxa
• ARM fondini yanada boyitish maqsadida Rossiya Federatsiyasidan 1-kurs talabalari uchun 23 nomda o‘quv adabiyotlari olib kelindi.
Institutning Axborot-resurs markazi (ARM) kitobxonlarga sifatli xizmat ko‘rsatish
talablariga javob beradigan alohida binoga ega. Asosiy binoda ilmiy uslubiy axborot ma’lumotlar va davriy nashrlar bo‘limi, axborot kutubxona resurslarini butlash, kataloglashtirish va tizimlashtirish bo‘limi, axborot kutubxona resurslari bilan xizmat ko‘rsatish bo‘limi, elektron axborot resurslar bo‘limi, xorijiy axborot kutubxona resurslari bilan ishlash bo‘limlari mavjud.
Axborot-resurs markazida foydalanilayotgan kompyuterlar soni 12 tani tashkil etadi va barchasida “ARMAT” elektron tizimi orqali 8653 nomda adabiyotlar bilan boyitilgan. To‘liq matn maydonchasiga jami 1045 nomdagi adabiyotlarni elektron shakllari mavjud.
Professor-o‘qituvchilar, magistrlar, klinik ordinatorlar va talabalar uchun axborot-resurs markazida Thomson Reuters Wob Of science. Com va Academic Search Premier saytiga ulangan.
Darslar sifatli o‘tilishini nazorat etish va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida institutda 22 dona kuzatuv kameralari o‘rnatilgan.
Institutda jami 712 ta zamonaviy kompyuterlar mavjud bo‘lib, ularning barchasi ichki lokal, korporativ hamda internet tarmog‘iga ulangan. O‘quv jarayonida AKT dan samarali foydalanish maqsadida internet resurslaridan foydalanish tezligi 2 Mb/s ni TAS-IX ya’ni Respublika internet resurslaridan foydalanish tezligi 10 Mb/s ni tashkil etadi. Institut hududida talabalarga qulaylik yaratish maqsadida simsiz (Wi-Fi) internet tarmog‘i tashkil etish maqsadida               15 dona o‘rnatildi va bugungi kunda ishlatilib kelinmoqda. WI-FI ulanish nuqtalari soni 15 ta har bir nuqtaga maksimal 255 ta umumiy 3825 nafar foydalanuvchi ulanishi mumkin.
Institutda o‘qitish jarayoni sifatini yanada oshirish maqsadida “O‘quv-simulyasion laboratoriya”si tashkil etilgan. Markazda jarrohlik, urologiya, anesteziologiya-reanimatsiya, pediatriya, oftalmologiya, otorinolaringologiya, akusherlik va ginekologiya fanlari bo‘yicha xonalar tashkil etilgan va kerakli trenajyor, fantom, mulyajlar bilan jihozlangan.

Educational-methodoligal works
The educational process at the institute is organized on the basis of the “Law on Education”, “National Personnel Training Program”, “State Educational Standard” and “Qualification Requirements”. The institute has 9 educational areas: general medicine, pediatrics, professional education (medical treatment), pharmacy, industrial pharmacy, dentistry, preventive medicine, higher nursing and traditional medicine.
In the academic year 2022-2023, the educational process of all undergraduate programs is organized on the basis of the following State Educational Standards, model programs and curricula;
1st course – confirmed in 2022
2nd course – confirmed in 2021
3rd course – confirmed in 2020
4th course – confirmed in 2018
5th course – confirmed in 2018
6th course – confirmed in 2017
A total of 10,121 students study at the institute.
Of them:
9090 undergraduate students;
441 students in the graduate program;
DSMU (joint education program) – 42 students;
International students – 548 citizens of Russia, Kyrgyzstan, Afghanistan, Kazakhstan, South Korea, India, Bangladesh and Pakistan study at the institute.
The professors of the departments of the institute have developed educational and methodological complexes for 1-6-year students in all subjects. The electronic form of educational and methodological complexes is available in the Information and Resource Center.
At the moment, 516 electronic modular packages have been created, which contain the necessary materials for use by students. The teaching staff created 496 electronic modular packages on subjects and added electronic resources to them.
Monitoring of the supply of textbooks and manuals is organized.
The book fund of the Information Resource Center is 233,134 copies.
Including:
• Number of scientific publications –       17 981 titles  54 556 copies
• Number of textbooks –       375 titles  82 402 copies
• Number of manuals –       593 titles  42 811 copies
• Number of fiction –         3 892 titles  25 457 copies
• The amount of other types of information –   2 350 titles  14 045 copies
• In different languages:
• In Uzbek  –       5 232 titles  62 605 copies
• In Russian –       24 011 titles  152 723 copies
• In Latin graphics – 334 titles  17 339 copies
• In English –       142 titles  402 copies
In order to further enrich the IRC fund, 23 titles of textbooks for the first-year students were brought from the Russian Federation.
The Information Resource Center (IRC) of the Institute provides quality services to readers, has a separate building that meets the requirements. In the main building there is a department of scientific and methodical information and periodicals, a department of collection, cataloging and systematization of information library resources, a department of services with information library resources, a department of electronic information resources, foreign information library resources.
There are 12 computers and all of them are enriched with 8653 titles of literature through the electronic system “ARMAT”. There are a total of 1,045 titles of electronic publications.
The Thomson Reuters Web of Science.com and Academic Search Premier are connected to the Information Resource Center for use by staff, undergraduates, graduate students, clinical residents.
The institute has 22 surveillance cameras to monitor the quality and safety of classes.
The institute has a total of 712 modern computers, all of which are connected to the local, corporate and Internet networks. In order to effectively use ICT in the educational process, the speed of Internet access is 2 Mb / s, TAS-IX, i.e. the speed of access to Internet resources of the Republic is 10 Mb / s. For the convenience of students, 15 wireless (Wi-Fi) Internet networks have been installed on the territory of the institute and are still in use today. The number of WI-FI access points is 15. Each point can be connected by a maximum of 255 total 3825 users.
In order to further improve the quality of the teaching process at the institute, a “Training and Simulation Laboratory” was established. The center has rooms for surgery, urology, anesthesiology and resuscitation, pediatrics, ophthalmology, otorhinolaryngology, obstetrics and gynecology, and is equipped with the necessary simulators, phantoms.