Kamol Karimovich Mirzaev-Ichki nazorat va monitoring bo‘limi boshlig’i
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim Vazirligining 1996 yil 26 aprel 105-sonli buyrug‘iga asosan institutda Nazorat inspeksiyasi tashkil etildi.
Inspeksiya Oliy va o‘rta maxsus o‘kuv yurtlari davlat attestatsiyasi, akkreditatsiyasi va nazorati Bosh boshqarmasining tezkor bo‘limi hisoblanadi.
YUkoridagi buyruqqa asosan inspeksiya boshlig‘ining lavozimi prorektor lavozimiga tenglashtiriladi.
Ichki nazorat va monitoring bo‘limi 1996 yil 4 noyabrda ichki nazorat inspeksiyasi nomi bilan tashkil etilgan. Inspeksiya boshlig‘i vazifasi institutning ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori, professor Z.S.Salohiddinovga yuklatilgan.
Uslubchilar etib, dotsentlar A.Z.Ishokov, YO.Q.Qosimov va assistent A.SH.SHermatovlar tayinlanganlar.
1997 yilning may oyida ichki nazorat inspeksiyasi boshlig‘i etib professor O.S.Salohiddinov tayinlandi. 1998 yilda dotsent B.Mamadaliev ishga kabul kilindi.
Nazorat inspeksiyasi o‘z faoliyatida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan tuzilgan ichki nazorat inspeksiyasi Nizomiga asosan o‘z Nizomini ishlab chiqqan, o‘quv jarayoni sifatini nazorat qilish borasida ko‘plab ishlarni rejalashtirib, ularni amalga oshiradi.
Ichki nazorat inspeksiyasi har o‘quv yilida kafedralarda  olib borilayotgan o‘quv-uslubiy, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy-tadqiqot va davolash-otaliq ishlarining  holatini reja asosida o‘rganib borib,  tekshirish natijalari to‘g‘risida institut va fakultet ilmiy kengashlarida, rektorat  yig‘ilishlarida axborot berib boradi. Ko‘rsatilgan kamchiliklar bo‘yicha chora-tadbirlar belgilanib, ularning bajarilishi nazoratga olinadi.
Ichki nazorat inspeksiyasi nafaqat kafedralar, balki institut bo‘limlari  faoliyati, mehnat intizomi masalalariga ham e’tibor qaratgan. Inspeksiya har yili o‘quv jarayoni haqida alohida tuzilgan va institut ilmiy kengashida tasdiqlangan savolnomalar orqali institut barcha talabalarning shaxsiy fikrlarini o‘rganib boradi. Bu so‘rovnomalar natijasi institut ilmiy kengashida  keng muhokama qilinadi.
Bundan tashqari, har yilning yakuni bo‘yicha alohida tuzilgan va institut ilmiy kengashida tasdiqlangan savolnoma buyicha test sinovlari asosida professor-o‘qituvchilarni yillik attestatsiyadan o‘tkazadi. Attestatsiya natijalariga muvofiq har yil
o‘quv-uslubiy, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy-tadqiqot va davolash-otaliq ishlarida yuksak ko‘rsatkichga erishgan pedagoglarga ilmiy kengash qaroriga asosan oylik maoshiga 50, 40, 30 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilangan.
Inspeksiya boshlig‘i, professor O.S.Saloxiddinov Respublika attestatsiya, akkreditatsiya va nazorat  Bosh boshqarmasi buyrug‘iga asosan 1999 yilning noyabr oyida I-Toshkent Davlat tibbiyot instituti va dekabr oyida Samarqand Davlat tibbiyot instituti faoliyatlarini attestatsiyadan o‘tkazishda xay’at a’zosi sifatida qatnashgan. Bosh uslubchi B.Mamadaliev esa Andijon Davlat tillar instituti  faoliyatini viloyat hay’ati a’zosi sifatida o‘rganib chiqqan. Bu institut nazorat inspeksiyasi hodimlariga Respublika attestatsiya, akkreditatsiya va nazorat Bosh boshqarmasining ishonchidan dalolatdir.
2000-2001 o‘quv yilida nazorat uslubchi A.SHermatov boshqa ishga o‘tganligi munosabati bilan uning o‘rniga S.Mamatxo‘jaev  tayinlangan.
2002 yildan Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining buyrug‘iga asosan ichki nazorat inspeksiyasi  «Ichki nazorat va monitoring bo‘limi» deb nomlana boshlandi. Bu bo‘limga  shu yili  uslubchi etib S.Jaloliddinov qabul qilindi. Bo‘limga monitoring xizmati qo‘shilishi bilan Vazirlikning alohida chiqargan buyrug‘iga asosan har chorakda  va yil oxirida ko‘rsatilgan jadvallar bo‘yicha institutning serqirra faoliyati haqida axborotlar berib borilmoqda. Bulim o‘z faoliyatini rektorat tomonidan tasdiqlangan reja asosida olib boradi.
2005 yilda professor M.R.Mamadiev bo‘lim boshlig‘i vazifasiga tayinlandi. Bo‘limda bosh uslubchi dotsent Q.Omonov, uslubchilar S.Jaloliddinov va  F.Xamidovlar faoliyat ko‘rsatdilar.
2005-2007 yillarda ichki nazorat va monitoring bo‘limi quyidagi tarkibda faoliyat yuritdi: bo‘lim boshlig‘i, professor M.R.Mamadiev, bosh uslubchi, dotsent T.J.Jalilov, dotsent Q.Amonov, uslubchilar: t.f.n. F.SH.Xamidov, S.Jaloliddinov.
Andijon davlat tibbiyot instituti Ichki nazorat va monitoring bo‘limi institut rektorining 2007 yil 28 sentyabrda tasdiqlagan “Andijon davlat tibbiyot instituti Ichki nazorat va monitoring bo‘limi NIZOMI” asosida faoliyat olib bormoqda.
2008 yil 20 dekabrdan boshlab bo‘lim boshlig‘i etib, t.f.d. A.B.Pakirdinov tayinlandi. SHuningdek bo‘limda S.Jaloliddinov va M.Buvabekovlar faoliyat ko‘rsatishdi.
2010 yilning avgustidan boshlab dotsent K.K.Mirzaev bo‘lim boshlig‘i etib tayinlandi. Hozirda bo‘limda bosh uslubchi M.Haydarov, uslubchi S.Jaloliddinov va nazoratchilar F.Xamidov, Z.Nasirdinova hamda ichki nazorat va monitoring bo‘limi ish yurituvchi kotibasi F.SHamsutdinovalar faoliyat olib bormoqdalar.
Nizomi
Joriy yilning 15-iyuniga qadar institutga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi orqali 14 ta, 29 ta yozma va 28 ta og‘zaki ja’mi 71 ta murojaatlar kelib tushdi.
Institutga kelib tushgan murojaatlarning 52 tasi qanoatlantirildi.  19 ta murojaat mualliflariga zaruriy maslahatlar va tushuntirishlar berildi. Har bir murojaatning belgilangan muddatlarda ijrosi ta’minlanganligi hamda muallif ishtirokida muhokama qilinganligi bois qayta murojaatlar kelib tushmadi.
Institutda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar joriy yilning 15-iyuniga qadar institut Oliy ta’lim muassasasi kengashi yig‘ilishida 2 marotaba, umumiy yig‘ilishda 5 marotaba muhokama etildi.
Institutda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash borasida olib borilayotgan ishlar 2022-yil 17-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining Ishchi guruhi a’zosi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi Ma’naviyat va ma’rifat markazi direktorining o‘rinbosari F.Farhodov tomonidan atroflicha o‘rganildi va o‘rganish natijalariga binoan institutda jismoniy va yuridik shaxslarning  murojaatlari bilan ishlash borasida olib borilayogan ishlarga ijobiy baho berildi.
Andijon davlat tibbiyot institutida 2022-yil davomida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaati bilan ishlash borasida olib borilgan ishlar haqida
M  A  ‘ L  U  M  O  T
Andijon davlat tibbiyot  institutida O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, joriy yilning olti oyi davomida jismoniy va yuridik shaxslardan  O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi orqali 3 ta, 23 ta og‘zaki, 6 ta yozma murojaatlar kelib tushdi. Mazkur murojaatlarning barchasi biriktirilgan mutaxassislar tomonidan mualliflar ishtirokida atroflicha o‘rganib chiqildi va ijobiy hal etildi. O‘rganilgan masalalar yuzasidan tegishli vazirlik va mualliflarga ma’lumotlar belgilangan muddatlarda taqdim etildi.
Institutda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaati bilan ishlash soxasida olib borilayotgan ishlar  xisoboti har chorakda vazirlikning mutasaddi bo‘limiga belgilangan muddatlarda taqdim etib borildi.
Institutda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaati bilan ishlash soxasida olib borilayotgan ishlar  yuzasidan vazirlik va xududiy hokimliklardan  e’tirozlar tushmadi.

Email address: agmi-361@rambler.ru
On the basis of the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan No. 105 dated April 26, 1996, the Control Inspectorate was created at the institute.
The Inspectorate is an operational department of the Main Directorate of State Attestation, Accreditation and Control of Higher and Secondary Specialized Educational Institutions.
According to the above order, the position of the head of the department is equal to the position of the vice-rector.
The Department of Monitoring and Internal Control was established on November 4, 1996 under the name “Inspectorate of Internal Control”. The duties of the head of the inspection were assigned to the vice-rector for scientific work, professor Z.S. Salakhiddinov.
Assistant professors A.Z. Iskhokov and Y.K. Kosimov were appointed as methodologists, and A. Sh. Shermatov was appointed assistant. In May 1997, Professor O.S. Salokhiddinov was appointed head of the internal control inspection. In 1998, associate professor B. Mamadiev was hired by the inspectorate.
To carry out its activities, the control inspectorate has developed its own Regulation on the basis of the “Regulation of the Internal Control Inspection”, developed by the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education. The department plans and implements work to control the quality of the educational process.
In each academic year, the inspectorate systematically studies the state of educational, methodological, spiritual, educational, research and medical work in the departments and provides information on the results of checks at the academic councils of the institute and faculties, meetings of the administration. For the indicated shortcomings, measures are developed, their implementation is monitored.
The Internal Control Inspectorate deals not only with departments, but also pays attention to the activities of the departments of the institute, to issues of labor discipline. According to specially developed and approved by the Academic Council of the Institute questionnaires about the educational process, the inspection annually studies the personal opinions of all students. The results of these polls are widely discussed at the scientific councils of the institute.
In addition, at the end of each year, the inspectorate conducts an annual attestation of the teaching staff on test questions separately compiled and approved by the academic council of the institute. Based on the decision of the Academic Council, additional allowances are established in the amount of 30, 40 and 50% to the salaries of teachers who have achieved high results in educational, methodological, spiritual, educational, research and medical work in accordance with the results of certification. On the basis of the order of the Republican Main Department of Attestation, Accreditation and Control, the head of the inspection, Professor O.S. state medical institute. The chief methodologist B. Mamadaliev studied the activities of the Andijan State Pedagogical Institute of Languages ​​as a member of the regional commission. This testifies to the confidence of the Republican Main Directorate of Attestation, Accreditation and Control to the employees of the control inspection of the institute.
In the 2000-2001 academic year, in connection with the transfer to another job of the methodologist A. Shermatov, S. Mamatkhuzhaev was appointed to his place.
Based on the order of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, since 2002, the Internal Control Inspectorate has been renamed the “Monitoring and Internal Control Department”. In the same year, S. Zhaloliddinov was appointed to the position of the methodologist of the department. In connection with the addition of the monitoring service, on the basis of a separately issued order of the ministry, information on the multifaceted activities of the institute is provided quarterly and at the end of the year. The department carries out its functions according to the plan approved by the administration.
In 2005, Professor M.R.Mamadiev was appointed head of the department. In the department worked: chief methodologist, associate professor K. Omonov, methodologists -S. Zhaloliddinov and F. Khamidov.
2005 – 2007 the department of monitoring and internal control conducted activities in the following composition: head of the department, professor M. R. Mamadiev, chief methodologist, associate professor T. Zh. Zhalilov, associate professor K. Amonov, methodologists: Ph.D. F. Sh. Khamidov and S. Zhaloliddinov.
The Department of Monitoring and Internal Control of the Andijan State Medical Institute operates on the basis of the “Regulations on the Department of Monitoring and Internal Control of the Andijan State Medical Institute”, approved by the rector of the Institute on September 28, 2007.
On December 20, 2008, Doctor of Medical Sciences was appointed head of the department. A. B. Pakirdinov. S. Zhalolidd also worked in the department.