ILMIY-TADQIQOTLAR, INNOVATSIYALAR VA ILMIY PEDOGOGIK KADRLARNI TAYYORLASH BO‘LIMI – Andijon davlat tibbiyot instituti
ILMIY-TADQIQOTLAR, INNOVATSIYALAR VA ILMIY PEDOGOGIK KADRLARNI TAYYORLASH BO‘LIMI
Mamatxujayeva Gulnaraxan Najmidinovna
Tibbiyot fanlari nomzodi, dotsent. Bo’lim boshlig’i.
Telfon: 74 2233469
e-mail: dr_gulnora@mail.ru
BO‘LIM TARIXI VA FAOLIYATI
1955-1960-yillarda institut yangi tashkil topgan bo‘lib, bu yillarda ilmiy-pedagogik kadrlar masalasida anchagina yetishmovchilik bor edi. Institutning bu sohadagi ehtiyojini qondirish uchun Toshkent va Samarqand tibbiyot institutlaridan yosh, pedagog-olimlar Sog‘liqni saqlash vazirligining yo‘llanmasi bilan institutga ishlash uchun yuborilgan. Professor va dotsentlar K.A.Zufarov, N.P.Sokolov, E.Kolos, I.G.Mardershteyn, A.YA.YAsnogorodskiy, I.K.Karayev, Yo.X.Turaqulov, N.K.Axmedov, P.J.Tulyaganov, V.A.Babayeva, T.M.Koriyev, G.F.Korotko, X.K.Saloxitdinov, B.N.Soybel, N.I.Pasternak va boshqalar institutning to‘laqonli faoliyat davomida fidokorona mehnat qildilar. Ularning rahbarliklari ostida ko‘plab fan nomzodlari va fan doktorlari tayyorlandi va institutning ilmiy va pedagogik salohiyati sekin-asta oshib bordi. Bu natijalarga erishishda institut ilmiy ishlar bo‘yicha prorektorlari vazifasini bajargan olimlarning hissaлари ham kattadir.
INSTITUTDA FAOLIYAT KO‘RSATADIGAN ILMIY BO‘LIM BOSHLIQLARI
1970-yilning 1-avgustidan O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining buyrug‘i bilan institutda ilmiy bo‘limi tashkil qilindi. Keyinchalik mazkur bo‘lim ilmiy-tadqiqot, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi deb nomlandi. Institutda quyidagi professor-o‘qituvchilar ilmiy bo‘lim boshlig‘i lavozimida faoliyat olib borganlar:
1972-1975 yillarda dotsent M.E.Islyamova.
1975-1997 yillarda dotsent L.I.Ushakova.
1998-1999 yillarda dotsent S.J.Bekbulatova
1999-2000 yillarda dotsent E.S.Dadaxo‘jayev
2000-2005 yillarda dotsent R.M.Yunusov
2005-2008 yillarda t.f.d., dotsent A.I.Xatamov
2008-2010 yillarda dotsent U.T.Abduqodirov
2010-2016-yillarda dotsent Sh.A.G‘ulomov
2016-yildan hozirgi kunga qadar dotsent G.N.Mamatxujaeva ilmiy-tadqiqot va ilmiy pedagogik kadrlarni tayyorlash bo‘limi boshlig‘i lavozimida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Oxirgi 5 yil ichida institut professor-o‘qituvchilari tomonidan 40 ta doktorlik, 126 ta nomzodlik dissertatsiyalari himoya qilindi. Bundan tashqari 2000 dan ortiq ilmiy maqolalar, 5000 dan ortiq ilmiy tezislar nashr qilindi. 21 ta patent, 271 ta DGU olindi, 530 ta ratsionalizatorlik takliflari, 545 ta amaliyotga tatbiq ishlari tayyorlandi, 200 dan ortiq monografiya nashr qilindi. Shu davr ichida 134 ta ilmiy-amaliy konferensiyalar o‘tkazildi.

c.m.s., associate professor. Head of the Department
There was a considerable shortage of scientific and pedagogical personnel as the Institute was newly established in 1955-1960. In order to meet the needs of the institute young teachers and scientists from Tashkent and Samarkand medical institutes were sent to work at the institute with the referral of the Ministry of Health. Professors and associate professors K.A.Zufarov, N.P.Sokolov, E.Kolos, I.G.Marderstein, A.YA.Yasnogorodsky, I.K.Karaev, Y.K.Turakulov, N.K.Akhmedov, P.J.Tulyaganov, V.A.Babaeva, T.M.Koriev, G.F.Korotko, H.K.Salokhitdinov, B.N. Soybel, N.I. Pasternak and others worked selflessly during the full-fledged activity of the Institute. Under their leadership, many candidates of science and doctors of science were trained, scientific and pedagogical potential of the Institute gradually increased. The contributions of the scientists who served as vice-rectors of the institute for scientific affairs are also significant in achieving these results.
HEADS OF SCIENTIFIC DEPARTMENT WHO WORKED AT THE INSTITUTE
Scientific department was established at the institute in August 1, 1970 by order of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan. Later this department began to be called the scientific-research, scientific-pedagogical staff training department. The following professors-teachers worked as heads of the scientific department at the Institute:
M.E. Islyamova, associate professor (1972-1975)
L.I. Ushakova, associate professor (1975-1997)
S.J. Bekbulatova, associate professor (1998-1999)
E.S. Dadakhojhaev, associate professor (1999-2000)
R.M.Yunusov, associate professor (2000-2005)
A.I. Khatamov, Ph.D., associate professor (2005-2008)
U.T. Abdukadirov, associate professor (2008-2010)
SH.A.Gulomov, associate professor (2010-2016)
From 2016 till nowadays G. N. Mamathujaeva, associate professor has been working as the head of the department of scientific research and training of scientific and pedagogical staff. In the last 5 years, 40 doctoral theses and 126 candidate’s theses were defended by professors and teachers of the institute. In addition, more than 2000 scientific articles, more than 5000 scientific theses were published. 21 patents, 271 DGU EHM patents were obtained, 530 rationalization proposals, 545 practical applications were prepared, more than 200 monographs were published. During this period 134 scientific and practical conferences were held.