“ILMDAN BOSHQA NAJOT YO‘Q VA BO’LMAGAY”
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2021-yil 16-martdagi buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida Ilmiy kengashlar zalida “Ilmdan o’zga najot yo‘q” shiori ostida O‘zbekiston qahramoni tibbiyot fanlari doktori, professor, AQSh oftalmologlari akademiyasining xalqaro a’zosi, Rossiya tibbiyot texnika fanlari akademiyasining xaqiqiy a’zosi Rahmon Muhamadiyev bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv avvalida Ilmiy ishlar va innovatsiya bo‘yicha prorektor G‘. Xojimatov professor bilan talabalarni tanishtirdi.  Muhamadiyev  Raxman Omanovich  yaratgan  ksenotransplantat 12 dan ortiq  ko‘z  kasalliklarini davolashda  juda  yaxshi samara berganligi uchun 2004 -yilda  Germaniyaning  Gonnover shahridagi  butun jahon tibbiyot  vositalari  ko‘rgazmasida  namoyish etgan.  2005 -yilda  AQSh da chop eilgan  “Bu dunyoda kim  o‘zi kim” butun jahon ensiklopediyasiga kiritilgan. 2006-yilda  Angliyaning  Kembridj ilmiy markazi  tanlovida  dunyoda eng yaxshi vrach  nominatsiyasi g‘olibi bo‘lib, oltin medal  bilan mukofotlangan. 1999-va 2004-yillarda  O‘zbekiston Respublikasi Oiy Majlisi deputatligiga  saylangan. 2016- yilda professor unvonini olgan. 300 ga  yaqin ilmiy maqolalar chop  qilgan. 23 ta ixtirolar (shulardan 20 tasi Rossiyada qayd etilgan), 9 ta  o‘quv  qo‘llanma, 3 ta monografiya va 2 ta  Oftalmologiyadan  o‘quv darsliklarning muallifi. 2020-yilda Oliy talim muassasalari  talabalari uchun  oxirgi 100  yilda birinchi bor rus tilida  darslik  va oxirgi 24 yil ichida  o‘zbek  lotin alifbosida  Oftalmologiyadan darslik chop  qilgan.
Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor M. Botirov hamda Oftalmologiya kafedrasining magistranti Sh. Nizamova ham  so‘z olib, olimning qilgan izlanishlari va darsliklari talabalarimizning puxta bilim olishlari uchun dasturiamal bo‘layotganini ta’kidlab o‘tdilar.
Shusndan so‘ng O‘zbekiston qahramoni tibbiyot fanlari doktori, professor, AQSh oftalmologlari akademiyasining xalqaro a’zosi, Rossiya tibbiyot texnika fanlari akademiyasining txaqiqiy a’zosi Rahmon Muhamadiyev so‘zga chiqib talablarga o‘zining tadqiqot va ilmiy ishlari borasida ma’lumotlar berib o‘tdi. Tanlagan sohasida yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishda faqat izlanish va harakatdan to‘xtab qolmaslik borasida talabalarga tavsiyalar berdi. Eng faol talabalarga olim tomonidan kitoblar taqdim etildi.

“THERE IS NO SALVATION BUT SCIENCE”
In order to ensure the implementation of the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan dated March 16, 2021 in the Scientific ConferenceHall of ASMI there was held a meeting under the motto “There is no salvation but science” with participation of the hero of Uzbekistan Rahmon Muhamadiev, a Doctor of Medical Sciences, professor, International member of the American Academy of Ophthalmologists, full member of the Russian Academy of Medical and Technical Sciences.
At the beginning of the meeting, Vice-Rector for Research and Innovation G. Khojimatov introduced the professor to the students. Xenotransplant by Muhamadiev Rakhman Omanovich was presented at the World’s Fair in Hannover, Germany in 2004 for its excellent treatment of more than 12 eye diseases. It was included in the World Encyclopedia“Who’s Who”published in the United States in 2005. In 2006, he was nominated for the best doctor in the world at the Cambridge Research Center in the United Kingdom and was awarded a gold medal. In 1999 and 2004 he was elected a deputy of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. In 2016, he received the title of professor. He has published about 300 scientific articles. He is the author of 23 inventions (20 of which are registered in Russia), 9 textbooks, 3 monographs and 2 textbooks on ophthalmology. In 2020, for the first time in the last 100 years, he published a textbook in Russian for students of higher education institutions, and in the last 24 years, a textbook on ophthalmology in the Uzbek Latin alphabet.
Vice-Rector for Youth Affairs M. Botirov and Master-student of Ophthalmology Department Sh. Nizamova also noted that the research and textbooks of the scientist area real program for our students to get a thorough knowledge.
After that, the hero of Uzbekistan Rahmon Muhamadiev, Doctor of Medical Sciences, Professor, International Member of the US Academy of Ophthalmologists, full member of the Russian Academy of Medical and Technical Sciences, made a report about his research and scientific works in the field. He advised students not to give up and keep doing their research if they want to become experts in their chosen field. The most active students were presented with books by the scientist.