EL SALOMATLIGI UCHUN – Andijon davlat tibbiyot instituti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 6110-sonli “Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari faoliyatiga mutlaqo yangi mexanizmlarni joriy qilish va sog’liqni saqlash tizimida olib borilayotgan islohotlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi qaroriga asosan viloyatimizning barcha tuman va qishloqlarida “Bor mehrimiz shu Vatan, shu xalq uchun!” shiori ostida salomatlik aksiyasi tashkil etilmoqda.
Unda Andijon davlat tibbiyot institutining 15 nafar yetakchi olimlari (xirurg, oftalmolog, endokrinolog, kardiolog, terapevt, pediatr, infeksionist, dermatovenerolog, onkolog, nevropatolog, akusher-ginekolog, travmatolog, neyroxirurg) ishtirok etmoqdalar. Tibbiy-ko‘rik bu gal Jalaquduq tumanidagi ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikada hamda tuman tibbiyot birlashmasining ichki kasalliklar va bolalar bo’limlarida o‘tkazildi. “Temir daftari”ga kiritilgan 22 nafar aholi chuqurlashtirilgan tibbiy-ko‘rikdan o’tkazildi.
Shuningdek, 2 ta jarrohlik amaliyoti ham o‘tkazildi. Mutaxassislarimiz 8 nafar bemorni uylariga borib salomatliklaridan habar oldilar. Bemorlar bilan birma-bir suhbatlar ham tashkil etilib, salomatliklari bilan birga ruhiy holatlariga ham alohida e’tibor qaratildi.
O‘tkazilayotgan bu kabi tibbiy-ko‘riklar bemorlarning yashash sharoitlaridan kelib chiqqan holda markazlarga borib emas, tuman va qishloqlarning o‘zida ham ularga ko‘mak berishda qo‘l kelmoqda. Salomatlik aksiyalari davom etmoqda.

In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No 6110 “On measures to introduce completely new mechanisms in the activities of primary health care institutions and further increase the effectiveness of reforms in the health care system” in all districts and villages of the region a health campaign is being organized under the slogan “We have love for this Motherland, for this people!”. It was carried out by 15 leading professors and teachers of Andijan State Medical Institute (surgeon, ophthalmologist, endocrinologist, cardiologist, therapist, pediatrician, infectious disease specialist, dermatovenerologist, oncologist, neurologist, obstetrician-gynecologist, traumatologist, neurosurgeon).
The medical examination was held this time at the multidisciplinary central polyclinic in Jalal-Abad district and in the internal medicine and pediatrics departments of the district medical association. Twenty-two residents included in the <<Iron Book>>underwent in-depth medical examinations. Two surgeries were also performed. Our specialists visited the homes of 8 patients and inquired about their health. One-on-one interviews were also conducted with patients, focusing on their health as well as their mental state.
Such medical examinations are not only carried out based on the living conditions of patients, but also useful to conduct in the districts and villages. Health campaigns continue.