Ilmiy kengashlar zalida Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi hamda Stomatologiya fakulteti va Stomatologik kasalliklar profilaktikasi kafedrasi tomonidan O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf tavalludining 67 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy tadbir tashkil etildi. Unda institut rektori M. Madazimov, Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor M. Botirov hamda Muhammad Yusuf ijod maktabining direktori Sh. Nurmatova ishtirok etdilar.
Tadbirni ochib bergan institut rektori bugungi kunda yoshlarning iqtidori va salohiyatini yanada oshirish, yoshlarning o‘zlari istagan sohada bilim olishlari uchun ijod, kasb-hunar maktablari tashkil etilayotganini alohida ta’kidlab o‘tdi. Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor kishi qaysi kasbda faoliyat olib bormasin ijodga va san’atga ishtiyoqmand ekanligini aytib, shoir Muhammad Yusuf qalamiga mansub she’r bilan she’riyat kechasini boshlab berdi. Ijod maktabi direktori esa o‘quvchilarning iste’dodi, bilimi, o‘qish jarayonlaridagi muvafaqqiyatlari to‘g‘risida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Tadbir davomida institutimiz talabalari Abdulla Qodiriyning “O‘tgan kunlar” asariga murojaat qilib, milliy qadriyat va an’analarimizga xos, milliy liboslarda ishtirok etdilar. Maktab o‘quvchilari esa Muhammad Yusuf she’rlaridagi Kumush, Zaynab, Otabek obrazlarini talqin qilishdi, ularning tilidan aytilgan she’rlar barchani moziyga yana bir bor chorlagandek bo‘ldi. A. Abdurahmonov, M. Po‘latova, Sh. Rustamjonov, G. Davronbekova kabi Muhammad Yusuf ijod maktabi o‘quvchilarining she’riy chaqiriqlariga Stomatologiya fakultetining O. Tojiboyeva, U. Hakimov, M. Umarxo‘jayeva kabi talabalari shoir she’rlaridan o‘qib javob qildilar. “Qizg‘aldoq”, “Gulim”, “Nega yig‘lamaysan, ahli Andijon” kabi she’rlar yoshlar tomonidan maroq bilan o‘qildi. Shoir Mirzohid Botirov ham o‘z qalamiga mansub she’rlari bilan barchaga xush kayfiyat baxsh etdi.
Tadbir so‘nggida ijod maktabining o‘quvchilariga M. Botirovning “Derazangni och” nomli yangi kitobi, institut rektori tomonidan eng so‘nggi nashr etilgan badiiy asarlar taqdim etildi.

ARTEVENING DEDICATED TO THE BIRTH OF MUHAMMAD YUSUF – Andijan State Medical Institute
The Department of Spirituality and Enlightenment and the Department of Optional Dentistry and Prevention of Dental Diseases organized a literary and artistic event dedicated to the 67th anniversary of the People’s Poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf. The Rector of the institute M. Madazimov, the Vice-Rector for Youth Affairs M. Botirov as well as the director of the ArtSchool named after Muhammad Yusuf Sh. Nurmatova took part in it.
Opening the event, the Rector of the institute noted that today, art and vocational schools are being established to further enhance the talents and potential of young people, to educate them in the field of their choice. The Vice-Rector for Youth Affairs opened the poetry evening with a poem by Muhammad Yusuf, stating that he is passionate about creativity and art. The director of the ArtSchool named after Muhammad Yusufshared her thoughts on the students’ talents, knowledge and success in the educational process.
During the event, students mentioned the “O’tgan Kunlar” by  Abdulla Kadiri. The interpretation of the images of Kumush, Zaynab and Otabek in the poems of Muhammad Yusuf seemed to call everyone to the past again. The pupils of the ArtSchool A. Abdurahmonov, M. Polatova, Sh. Rustamjanov, G. Davronbekova and the students of the Faculty of Dentistry O. Tadjibaeva, U. Hakimov, M. Umarkhodjaeva recited the poems of the poet. The poems such as “Kizgaldoq”, “Gulim”, “Nega yiglamaysan, ahli Andijon” were recited by young peoplewith greatinvolvement. The poet Mirzohid Botirov also recited samples from his poems.
At the end of the event, the pupils of the Art School were presented with a new book by M. Batirov”Derazangni och”.