Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-noyabrdagi “Birlamchi tibbiy sanitariya yordami muassasalari faoliyatiga mutlaqo yangi mexanizmlarni joriy qilish va sogʼliqni saqlash tizimida olib boriliyotgan islohotlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF-6110-sonli Farmoni ijrosi boʼyicha aholini tibbiy-koʼrikdan oʼtkazish va sogʼlomlashtirishni keng koʼlamda olib borish va aholiga qulaylik yaratish maqsadida tibbiy-koʼriklar tashkil etilmoqda. Navbatdagi manzil Marhamat tumani boʼldi.
Chuqurlashtirilgan tibbiy-koʼrikda Аndijon davlat tibbiyot institutning 17 turdagi mutaxassisliklardan iborat 24 nafar professor-oʼqituvchilari ishtirok etdilar. Koʼrik tumanning koʼp tarmoqli markaziy poliklinikasida tashkil etildi. Unda tumanning 433 nafar aholisining salomatliklari tekshirildi. Mazkur fuqarolarning 24 nafari “Temir daftari”ga, 57 nafari “Аyollar daftari”ga va 23 nafari “Bolalar daftari”ga kiritilgan. Barcha koʼrikdan oʼtganlarga kerakli tavsiya va maslahatlar berildi. Tadbir davomida tuman aholisining 5 nafariga viloyat DPMlariga, 2 nafariga АDTI klinikasiga va 13 nafariga TTBga davolanish uchun yoʼllanmalar berildi.
Tibbiy himoyaga muxtoj boʼlgan 3 nafar fuqarolarga uylarida tibbiy-koʼrik tashkil etilib, kerakli tavsiyalar berildi. Tuman shifoxonasida 2 nafar operativ davoga muxtoj fuqaro jarrohlik amaliyotidan oʼtkazildi. Marhamat tumani aholisini sogʼlomlashtirish ishlari davom etmoqda.

Skip to content THE NEXT MEDICAL EXAMINATION WAS HELD IN MARHAMAT DISTRICT – Andijan State Medical Institute
THE NEXT MEDICAL EXAMINATION WAS HELD IN MARHAMAT DISTRICT
20:00 05.05.2021
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 12, 2020 No. PD-6110 “On measures to introduce completely new mechanisms in the activities of primary health care and further increase the effectiveness of reforms in the health care system” medical examinations are being organized to conduct a large-scale medical examination and rehabilitation of the population and to create convenience for the population.
The next point was Marhamat district. The comprehensive medical examination was attended by 24 professors and teachers of Andijan State Medical Institute, consisting of 17  specialties. The medical examination was organized at the district’s multidisciplinary central polyclinic. The health of 433 residents of the district have been examined. Of these, 24 are included in the “Iron Book”, 57 in the “Women’s Book” and 23 in the “Youth Book”. All those who passed the examination were given the necessary advice and recommendations. During the event, 5 residents of the district were referred to the regional hospitals, 2 to the clinic of ASMI and 13 to the Medical Association. Medical examinations were organized at the homes of 3 people in need of medical care and the necessary recommendations were given. Two people in need of surgical treatment underwent surgery at the district hospital. Rehabilitation of the population of Marhamat district continues.