Ayni kunlarda yurtimizning barcha jabhalarida 9-may “Xotira va qadrlash kuni”, Ikkinchi jahon urushida qozonilgan buyuk Gʻalaba kunini keng nishonlamoqdamiz.
Ana shu ulugʻ ayyom bilan sizlarni, sizlar orqali butun xalqimizni chin qalbimdan muborakbod etaman.
Xotira va qadrlash kuni chinakam milliy – umumxalq bayram sifatida nishonlanib kelinmoqda. Ushbu bayramda Vatan ozodligi yoʻlida Ikkinchi jahon urushida halok boʻlganlar xotirlanadi. Shuningdek, Vatan tinchligi, yurt taraqqiyoti yoʻlida samarali va fidokorona mehnat qilgan insonlar yodga olinadi.
Andijon davlat tibbiyot institutining tashkil topganiga 67 yil boʻldi. Mazkur yillar mobaynida yuqori malakali ustoz va professor-oʻqituvchilar, tarbiyachilar talabalarga taʼlim berib kelishmoqda. Ular orasida oliygohimizning bugungi kundagi mavqeyi va nufuzida Usmon Alimov, Yusuf Otabekov, Rahim Nurmuhammedov, Satqul Jumaboyev, Mamazoir Xoʻjamberdiyev, Alisher Shodmonov kabi institutimiz rektorlarining oʻrni beqiyos. Ular rahbarlik sohasi bilan birga malakali shifokor sifatida ham eʼtibor qozonganlar. Shuningdek, talabalarga sifatli taʼlim-tarbiya bergan minglab professor-oʻqituvchilarimiz ham oʻz ilmiy ishlari va tadqiqotlari bilan tibbiyot sohasiga ulkan hissa qoʻshganlar. Ularning ibratli hayot yoʻllari bizlarga oʻrnak boʻlib kelmoqda. Biz doimo ularning xotiralarini yod etamiz. Shu bois ustozlarimizning oila aʼzolari, shogirdlari, doʻstlari, hamkasblari ishtirokida Xotira tadbirlarini muntazam oʻtkazib kelmoqdamiz. Shu bilan bir qatorda ularning qabrlarini ziyorat qilib, obodligiga oʻz xissamizni qoʻshyapmiz.
Qolaversa, uzoq yillar samarali mehnat faoliyatidan soʻng hozirda keksalik gashtini surayotgan faxriy ustozlarimizni yoʻqlash anʼanaga aylangan. Ularning oʻgitlari, pand-nasihatlari bizni yanada komillikka yetaklayveradi. Ularni har gal yoʻqlab borganimizda sohaga oid yana bir bor bilim olib qaytamiz. Duolari esa doimo bizni qoʻllab-quvvatlaydi. Qadrlash tadbirlarida esa ustozlarimiz oʻz ibratli hayot yoʻllari borasida talabalar bilan oʻrtoqlashib kelishyapti. Bu esa yoshlarimizga oʻz ustilarida ishlash, yanada koʻproq izlanishlari uchun motivatsiya boʻlmoqda.
Qay bir faxriy bilan suhbatlashmang, shukronalik hissini tuyasiz. Bizning davrimizda bunday imkoniyatlar boʻlmagan, yoshlarimizning baxti va omadi bor, bizlar ham mana shunday kunlarda eʼzozda yashayapmiz, deya shukr qilganlarini guvohi boʻlamiz. Ularning duolari esa bizni faqat yaxshilikka va harakatda boʻlishga yetaklaydi.
Aziz farzandlarim! Sizlar ham kelajakda mana shunday hurmat va eʼzozda boʻlgan ustozlarimizga oʻxshab tibbiyot sohasining oʻz ustalari boʻling, deyman. Hozirda Sizlarga ilm berayotgan oʻqituvchilaringizni borida qadrlang, ulardan oʻrnak oling, bilmaganlaringizni oʻrganing. Chunki ularning har bir pandu nasihatlari, bilimlari oltinga teng.
Qadrli faxriy ustozlar, Sizlarni qutlugʻ ayyom bilan muborakbod etaman. Oʻzingiz va yaqinlaringizga sihat-salomatlik, oilangizga farovonlik tilayman. Osmonimizdan baxt va omad qushi sira ketmasin. Oʻtganlarni ruhi shod boʻlsin!

Dear colleagues! Dear students!
These days, in all regions of our country, we are widely celebrating May 9 – the Day of Remembrance and Honor, the Day of the Great Victory in World War II.
I sincerely congratulate you and all our people on this great holiday.
The Day of Remembrance and Honor is celebrated as a truly national holiday. This holiday commemorates those who died in World War II in the name of freedom. People who have worked effectively and selflessly for the peace and development of the country are also remembered.
Andijan State Medical Institute is 67 years old. Over the years, highly qualified teachers, professors and educators have been teaching students. Among them, the role of rectors of our institute, such as Usmon Alimov, Yusuf Otabekov, Rahim Nurmuhammedov, Satkul Jumaboev, Mamazoir Khojamberdiev, Alisher Shodmonov, is invaluable in the current status and prestige of our university. In addition to their leadership, they have gained a reputation as qualified physicians. In addition, thousands of our professors and teachers, who have provided quality education to students, have made a significant contribution to the field of medicine with their scientific work and research. Their exemplary lives are example for us. We will always remember their memories. That is why we regularly hold commemorative events with the participation of family members, students, friends and colleagues of our teachers. At the same time, we visit the graves of those teachers who passed away and pray for their souls.
In addition, after many years of fruitful work, it has become a tradition to visit our honored teachers, who are now on the verge of old age. Their teachings and advice will lead us to more perfection. Every time we visit them, we get some new knowledge. And their prayers always support us. At the awards ceremony, our teachers share with students their exemplary ways of life. This motivates our young people to work on themselves and do more research.
No matter what veteran you talk to, you will feel a sense of gratitude. They note that they didn’t have such opportunities, our young people are happy and fortunate. And their prayers only lead us to goodness and action.
My dear children! In the future, I want you to become masters of medicine in the same way as our teachers, who have such respect and dignity. Appreciate the teachers you are currently learning from, follow their example, and learn what you don’t know. Because every piece of their advice and knowledge is worth its weight in gold.
Dear honored teachers, I congratulate you on the holiday. I wish you and your loved ones good health and prosperity to your family. May happiness and good fortune never leave us. Let the souls of the passed away rejoice!