Aziz hamkasblarim, qadrli talaba-yoshlar!
Yana bir qutlug‘ kunni Siz bilan bir jamoada va bir safda kutib olayotganimdan beixtiyor xursandman.
Yana bir yoshni ortda qoldirib, Yangi yil kirib kelmoqda. Har bir soniyalarimizni sarhisob qilar ekanmiz, barchamiz baxtning karvonida ekanligimizdan bir olam shodlikni tuyamiz.
Mening ilmga chanqoq, ko‘zlarida shijoat barq urib turgan farzandlarim!
Bilsangiz, Sizning kuch va g‘ayratingizdan faxrlanaman. Bugun Andijon davlat tibbiyot institutida taxsil olayotgan 8217 nafar talaba mening kelajak umidimdir. Sizning har bir erishayotgan yutuqlaringiz menga quvonch bag‘ishlaydi.
2021-yil biz uchun ulkan muvaffaqiyatlar keltirdi. Bugungi kunda institutimizda 47 tadan ortiq fan, 14 ta sport, 2 ta tikuvchilik to‘garaklari mavjud bo‘lib, unda 2000 nafardan ortiq talabalar ilm-fan, kasb-hunar sirlarini o‘rganib kelishmoqda. Shuningdek, 300 nafar iqtidorli talabalar ilmiy-tadqiqot ishlarida izlanish olib bormoqda.
Joriy yilda Xalqaro va Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Respublika Tibbiyot institutlari tomonidan o‘tkazilgan fan olimpiadalarda 245 nafardan ortiq talabalar ishtirok etib, sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritdi. 6 ta startap loyihalari ma’qullanib, 3 milliondan 50 milliongacha pul mukofotiga sazovor topildi.
Eng quvonarlisi, 2021-yilning o‘zidayoq 1 nafar Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibasi, 1 nafar “Mard o‘g‘lon” Davlat mukofoti sohibi, 2 nafar nomdor stipendiya nomzodlari, 3 nafar Yoshlar akademiyasi a’zolari, 8 nafar viloyat hokimi stipendiyantlarining erishayotgan yutuqlari ulkan natija albatta!
Bundan tashqari madaniy-ma’rifiy, san’at, sport sohalarida ham muvaffaqiyat qozonayotgan yoshlarimizning soni kundan-kun ortib bormoqda.
Hurmatli hamkasblar!
Sizning zaxmatli va sharafli mehnatingizni qadrlayman doim. Tibbiyot sohasida zamonaviy va malakali kadrlarni yetishtirishda Sizning sabru matonatingizni qancha e’tirof etsak oz. 2020-yilda 6 ta falsafa doktorlik dissertatsiyalari himoya qilingan bo‘lsa, bu ko‘rsatkich 2021-yilda 23 taga oshirildi. Qo‘lga kiritilgan ixtiro va patent guvohnomalar soni esa 52 taga yetkazildi. 38 ta monografiya, 265 ta O‘zbekiston OAK tasarrufidagi jurnallarda, 34 ta Scopus, 638 ta xorijiy jurnallarda, 201 ta xorijiy konferensiya to‘plamlarida, 3074 ta O‘zbekiston konferensiya to‘plamlarida ilmiy maqolalar chop etilgan bo‘lsa, ratsionalizatorlik takliflari 239 ta, amaliyotga tadbiq etilgan ishlar esa 368 tani tashkil etadi. Institut miqyosida esa 32 ta ilmiy-amaliy anjumanlar o‘tkazildi.
Bu hali hammasi emas, 53 tadan ortiq xorijiy davlatlar bilan hamkorlik aloqalari davom etmoqda. Nufuzli oliy ta’lim muassasalari mutaxassislari tomonidan masofaviy va bevosita mobillik dasturi asosida dars jarayonlari olib borilmoqda.
Yil oxiri biz uchun kutilmagan imkoniyat eshigini ochdi. Muhtaram Yurtboshimizning saylovoldi dasturlari davomida Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasiga qilgan tashriflari chog‘ida Andijon davlat tibbiyot instituti va uning klinikasi faoliyati tubdan takomillashtirilishi to‘g‘risida ta’kidlab o‘tdilar. Bu borada esa O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori ham tasdiqlandi. Hozirda klinikada qurilish va bunyodkorlik ishlari olib borilmoqda. Kelgusi 2022-yilning oxirlarida biz uchun yangi davr boshlanadi. Klinikada xirrurgiya, kardioxirrurgiya, neyroxirrurgiya, urologiya, nefrologiya markazlari, shuningdek, transplantologiya, endoxirurgiya, rentgenendovaskulyar xirurgiya, endourologiya, nevrologiya va tibbiy genetika yangi bo‘limlari hamda immunogenetik laboratoriya tashkil etiladi.
Qolaversa, Prezidentimiz tashabbusi bilan talabalarimiz zamonaviy tibbiy ta’limni egallashlari uchun 1000 o‘rinli o‘quv binosi va talabalar turar joyi zamon andozalariga mos ravishda qad rostlamoqda.
Bu yaratilayotgan sharoitlar xodimlarning samarali ish faoliyati hamda talabalarning puxta bilim olishlari uchun amalga oshirilmoqda.
Qadrli, do‘stlar!
Tilagim, Yangi yil biz uchun fayzli va barokatli kelsin!  Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo bo‘lsin! O‘zingiz va oila a’zolaringizga sihat-salomatlik, dasturxoningizga to‘kinlik, har bir kuningizga baxt-saodat tilayman! Yangi yilda yana bir jamoada ishlash barchamizga nasib etsin. Men va kejagimiz uchun o‘zingizni ehtiyot qiling, deyman!

New Year greetings from the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov to the staff and students of the institute – Andijan State Medical Institute
New Year greetings from the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov to the staff and students of the institute
14:33 30.12.2021
Dear colleagues, dear students!
I am very happy to celebrate another coming year with you in the team and in the ranks.
Leaving behind another era, the New Year is coming. Summing up every second, we all feel a world of joy from being in a caravan of happiness.
My children, thirsty for knowledge, with twinkle in the eyes!
You know, I am proud of your strength and enthusiasm. Today 8217 students who study at the Andijan State Medical Institute are my hope for the future. I am pleased with all your achievements.
2021 has been a year of tremendous success for us. Today, our institute has more than 47 scientific clubs, 14 sports, 2 sewing circles, where more than 2000 students study the secrets of science and profession. In addition, 300 talented students conduct scientific research.
This year, more than 245 students took part in science Olympiads organized by the Ministry of International and Higher and Secondary Special Education, Republican Medical Institutes and won prizes. 6 startup projects were approved and won cash prizes ranging from 3 million to 50 million.
The most exciting thing is that in 2021, 1 winner of the State Prize named after Zulfiya, 1 winner of the State Prize “Mardo’g’lon”, 2 nominees for scholarships, 3 members of the Youth Academy, 8 winners of the regional khokim’s scholarship. This is a great achievement of course!
In addition, the number of our young people who are successful in the fields of culture, education, arts and sports is growing day by day.
Dear colleagues!
I will always appreciate your hard and honorable work. We truly recognize your perseverance in training modern and qualified medical staff. In 2020, 6 doctoral dissertations were defended, while in 2021 this number was increased to 23. The number of inventions and patents has reached 52. 38 monographs, 265 scientific articles were published in the journals of the Central Election Commission of Uzbekistan, 34 in Scopus, 638 in foreign journals, 201 in foreign conference collections, 3074 in Uzbek conference collections, rationalization proposals 239 368 of them were put into practice. 32 scientific-practical conferences were held at the institute.
This is not all, cooperation with more than 53 foreign countries continues. Specialists from prestigious higher education institutions conduct classes on the basis of distance and direct mobility programs.
The end of the year opened the door to an unexpected opportunity for us. During the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the clinic of Andijan State Medical Institute, the President noted the need to radically improve the activities of Andijan State Medical Institute and its clinic. In this regard, the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan was approved. Currently, the clinic is under construction and creative work. At the end of the next 2022, a new era will begin for us. The clinic will have new departments of surgery, cardiac surgery, neurosurgery, urology, nephrology, as well as new departments of transplantology, endosurgery, X-ray endovascular surgery, endourology, neurology and medical genetics, as well as an immunogenetic laboratory.
In addition, at the initiative of the President, a 1000-seat educational building and dormitory are being built in accordance with modern standards for our students to getup-to-date medical education.
These conditions are created for the effective work of staff and students.
Dear friends!
I wish you a happy and prosperous New Year! May our land be peaceful and our sky clear! I wish you and your family good health, prosperity and happiness every day! May we all work together in a team in the new year too. Take care!