ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTI REKTORINING 8-MART –XALQARO XOTIN-QIZLAR BAYRAMI MUNOSABATI BILAN AYOL-QIZLAR UCHUN BAYRAM TABRIGI
10:41 07.03.2023
Assalomu alaykum,  muhtarama onaxonlar va aziz opa-singillar!
Sizlarni yosharish va yangilanish, o‘zingiz kabi go‘zal bahor faslining avvalida nafosat bayrami bo‘lib, nishonlanadigan 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar bayrami bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Ayol so‘zi ona so‘zi bilan egiz tushuncha. Har bir ayoldan onalar kabi mehribonlik, sarishtalik, mehr va nur taralib turadi. Ularning har bir qadami yetgan manzil obod va fayzli bo‘ladi. Barchangiz oilalaringiz chirog‘i, institutimiz gulisizlar.
Bugungi kunda mamlakatimizda ayol-qizlarni har taraflama qo‘llab-quvvatlash maqsadida ko‘plab imkoniyatlar yaratilgan.
Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida ham xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning jamiyat hayotidagi faol ishtirokini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu borada ularning taʼlim va kasbiy ko‘nikmalar olishlari, munosib ish topishlariga har tomonlama ko‘maklashish asosiy masalalardan biri etib belgilangan. Xususan, 2022-yil mart oyida prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ayollarning salomatligini tiklash va ularga malakali tibbiy xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ham qator tadbirlar amalga oshirilishi belgilangan edi.
Jumladan, 2022-2025-yillarda 227 ta tug‘ruq kompleksi hamda 46 ta tumanlararo perinatal markazlari to‘liq taʼmirlanadi va jihozlanadi, 9-12 yoshdagi o‘smir qizlarni odam papillomasi virusiga qarshi emlash va boshqa 12 turdagi vaksinalar uchun 200 milliard so‘m ajratiladi, tug‘ish yoshidagi, homilador va bola parvarishidagi ayollarni dori va vitaminlar bilan bepul taʼminlash ko‘lami kengaytirilib, mablag‘lar hajmi 30 milliard so‘mdan 100 milliard so‘mgacha oshirilishi belgilangan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oila va xotin-qizlarni tizimli qo‘llab-quvvatlashga doir ishlarni yana-da jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida oliygoh, texnikum va kollejlarda o‘qiyotgan qizlarga taʼlim kontraktlarini to‘lash uchun, ilk marotaba, 7 yil muddatga foizsiz kredit berish, magistraturada o‘qiyotgan qizlarning kontrakt pullari to‘liq byudjetdan qoplab berish, har yili 50 nafar qizlar nufuzli xorijiy oliygohlarga bakalavr va 10 nafari magistraturaga yuborish, har bir viloyatda ehtiyojmand oila vakillari, ota yoki onasini yo‘qotgan 150 nafar qizlarning taʼlim kontraktini mahalliy byudjetdan to‘lab berish, yosh farzandi bor talaba-qizlarga masofaviy o‘qishga sharoit yaratish, doktorantura yo‘nalishida xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratilishi belgilab qo‘yilgan.
Hurmatli, talaba-qizlarim!   Bugun oliygohimizning Magistratura bosqichida 132 nafar, bakalavriat bosqichida 3590 nafar, bulardan 161 nafari xorijlik talaba-qizlar  tahsil olmoqda. Ularning darsdan bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish uchun 70 dan ziyod  ilmiy, kasbiy, ijtimoiy to‘garaklar, ijodiy markazlar ish olib bormoqda. Bularning barchasi gender tenglikni taʼminlash siyosatini davom ettirish, xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, qo‘llab-quvvatlashga doir islohotlarni amalga oshirishga xizmat qilmoqda. Talaba qizlarning  o‘zini o‘zi boshqarish, kasbga va hunarga yetaklash, oilaga tayyorlovchi ko‘p tarmoqli  “Qizlarjon” klubi faoliyat yuritmoqda. Ingliz, rus tili, notiqlik sanʼati, yosh olima qizlar, chevarchilik, pazandalik, to‘quvchilik  to‘garaklarida o‘z bilimlarini tengdoshlariga o‘rtoqlashib, fikr almashishmoqda.
Talabalar  turar joyida  har  payshanba  “Qizlar  kuni” deb belgilangan. Sog‘lom avlodni tarbiyalashda keksa yoshdagi soha mutaxassislarning boy kasbiy va hayotiy tajribasi, ezgu anʼanalaridan samarali foydalanish yo‘lga qo‘yilgan.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning talaba-qizlari masalasi ham faoliyatimizning asosiy vazifalaridan biridir. Ularga muntazam   ijtimoiy-huquqiy, psixologik yordam ko‘rsatib, manzilli qo‘llab-quvvatlab boryapmiz. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ota-onasi yoki uning biridan ayrilgan muhtoj qizlar va boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayollar oliy taʼlim olishini moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida viloyat hokimligi tomonidan 17 nafar, institutimiz tomonidan 18 nafar talaba qizlarni shartnoma pullari to‘lab berildi.
Institutmizda talabalarga yaratilayotgan shart-sharoitlardan unumli foydalanayotgan  qizlarimiz qator Respublika va Xalqaro tanlovlarda munosib ishtirok etib, faxrli o‘rinlarni egallab kelishmoqda. Xususan, Pediatriya fakulteti 5-bosqich talabasi Qo‘ldasheva Gulshodaxon Qahramonjon qizi Islom Karimov nomli davlat stipendiyasi sohibasi bo‘ldi. Farmatsiya fakulteti  talabasi Oygul Xakimova “Yil talabasi – 2022” Respublika ko‘rik-tanlovining final bosqichida ishtirok etib sovrindor bo‘ldi. Ginekologiya yo‘nalishi 3-bosqich magistranti Kamola Rahimova “Zulfiya” nomidagi davlat mukofotining respublika bosqichiga yo‘llanma oldi. Bundan tashqari joriy yilning fevral oyida Qirg‘iziston Respublikasi Bishkek shahrida “Ch.K.Kalkanbayeva” nomli III xalqaro talabalar olimpiadasida  1-Akusherlik-ginekologiya kafedrasining talaba-qizlaridan tarkib topgan “Emadus” jamoasi ham munosib ishtirok etib, faxrli o‘rinni egalladilar. Biz bundan behad quvondik va faxrlandik. Bu kabi faol va intiluvchan qizlarimiz o‘zlarining bilim hamda zakovati bilan jamiyatimiz ravnaqiga  munosib hissa qo‘shishlariga ishonaman va bu yo‘lda ularni doimo qo‘llab-quvvatlayman. Ishonamanki, bu yil davomida erishadigan muvaffaqiyatlaringizning debochasidir.
Yana shuni ham faxr bilan aytish mumkinki, Andijon davlat tibbiyot institutida 388 nafar ayol professor-o‘qituvchilar bor. Shundan 10 nafari fan doktori, 86 nafari fan nomzodi, 96 nafari ilmiy darajaga ega professor-o‘qituvchilardir. Sizlarning erishayotgan yutuqlaringiz menga kuch bag‘ishlaydi.
Institutimizda faoliyat olib borayotgan olima ayollarimizning bugungi kunda erishayotgan yutuqlari tibbiyotimiz rivoji uchun xizmat qilmoqda. Yoshlarning istiqbolini o‘ylab qilayotgan zaxmatli mehnatingiz taxsinga sazovor albatta!
Aziz ayollar, hurmatli hamkasabalar, qadrli talaba-qizlarim! Sizning borligingiz bizning eng katta boyligimizdir. Sizlar doimo bizning hurmatimiz va ardog‘imizdasiz. Sizlarga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, bahoriy go‘zallik, kasbiy faoliyatingizda esa ulkan  zafarlar tilayman.

CONGRATULATIONS OF THE RECTOR OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE ON MARCH 8 – THE INTERNATIONAL WOMEN’S DAY – Andijan State Medical Institute
CONGRATULATIONS OF THE RECTOR OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE ON MARCH 8 – THE INTERNATIONAL WOMEN’S DAY
10:41 07.03.2023
Dear women, dear colleagues, dear students!!
I congratulate you from the bottom of my heart on the 8th of March – International Women’s Day, which is a celebration of elegance at the beginning of the spring season.
The word “woman” is a twin concept with the word “mother”. Kindness, affection, love and light come from every woman, like from every mother. Every step they take is prosperous. All of you are the light of your families and flower of our institute.
Today, many opportunities have been created in our country to support women and girls in every sphere of life.
In the development strategy of New Uzbekistan, special attention is paid to supporting women and ensuring their active participation in society. In this regard, one of the main issues is to help them get education and professional skills, find a decent job. In particular, in March 2022, at the meeting of video selectors held under the leadership of our president Shavkat Mirziyoyev, it was decided to implement a number of measures to restore women’s health and provide them with qualified medical services.
In particular, in 2022-2025, 227 maternity complexes and 46 inter-district perinatal centers will be fully renovated and equipped, 200 billion soums will be allocated for vaccination of teenage girls aged 9-12 years against human papillomavirus and 12 other types of vaccines, the scope of free provision of medicines and vitamins to women of childbearing age, pregnant women and those in child care has been expanded, and the amount of funds has been increased from 30 billion soums to 100 billion soums.
Also, according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On Measures to Further Accelerate Work on Family and Women’s Systematic Support”, the following tasks have been set: to provide 7-year interest-free loans to girls studying in technical schools and colleges to pay for education contracts, to fully cover the contract money of girls studying at Master’s degree from the budget, to send 50 girls to prestigious foreign universities for bachelor’s degree and 10 for master’s degree, to pay the education contract from the local budget of 150 girls from needy families in each region, who have lost their father or mother, to create conditions for distance learning for students with young children, allocation of at least 300 target quota for women in the doctoral program each year.
Dear female students! Today, 132 female students are studying at the Master’s program, 3590 are studying at the Bachelor’s program, 161 of them are international students. More than 70 scientific, professional, social clubs and creative centers are working to organize their spare time meaningfully. All this serves to continue the policy of ensuring gender equality, increase social and political activity of women, and implement reforms to support them. The multi-disciplinary club “Kizlarjon” is working for self-management of female students, leading them to professions and trades, and preparing them for families. In clubs of English, Russian language, public speaking, young female scholars share their knowledge and exchange ideas with their peers.
Every Thursday is announced as “Girls’ Day” in the students’ hostel. Effective use of the rich professional and life experience and noble traditions of the elderly experts in the education of a healthy generation has been established.
The issue of students from families in need of social protection is one of the main tasks of our activity. We provide them with regular socio-legal and psychological assistance and address-based support. Based on the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to financially support the higher education of needy girls who have lost their parents or one of them, and single women without a breadwinner” educational contract money of 17 female students were paid by the regional khokimiyat and 18 female students were paid educational contract money by our institute.
Our girls, who make good use of the conditions created for students in our institute, have been participating in a number of national and international competitions and taking pride of place. In particular, Koldasheva Gulshodakhon, a 5th year student of the Faculty of Pediatrics, became the recipient of the state scholarship named after Islam Karimov. Aygul Khakimova, a student of the Faculty of Pharmacy, took part in the final stage of the republic competition “Student of the Year – 2022” and won the award. Kamola Rahimova, a 3rd-year master’s student in the field of gynecology, got the right to participate in the republican stage of the state award named after “Zulfia”. In addition, in February of this year, in Bishkek, Kyrgyz Republic, the “Emadus” team, consisting of female students of the 1st Department of Obstetrics and Gynecology, took pride of place in the III international student Olympiad named after “Ch.K. Kalkanbayeva”. We were very happy and proud of it. I believe that such active and aspiring girls will make a worthy contribution to the development of our society with their knowledge and intelligence, and I will always support them in this way. I believe this is a prelude to the success you will achieve throughout the year.
We can also proudly say that there are 388 female professors and teachers at  Andijan State Medical Institute. 10 of them are doctors of science, 86 are candidates of science, 96 are professors and teachers with scientific degrees. I am encouraged by your progress.
The achievements of our female scientists working today at our institute serve the development of our medicine. Your hard work to think about the prospects of youth is certainly appreciated!
Dear women, dear colleagues, dear students! Your presence is our greatest asset. You are always in our respect and honor. I wish you good health, family happiness, spring beauty and great success in your professional activities.