Joriy yilning 13-14-noyabr kunlari Samarqand shahrida O’zbekiston-Turkiya oliy ta’lim muassasalarining II xalqaro ta’lim forumi bo’lib o’tdi. Unga respublikamizning 40 dan ziyod va Turkiyaning 50 dan ziyod oliy ta’lim muassasalari vakillari tashrif buyurdi.
Mazkur forumda, Andijon davlat tibbiyot instituti rektori, professor Madaminjon Madazimov boshchiligida institut delegatsiyasi ham ishtirok etdi.
Forum doirasida oliy ta’lim muassasalari rektorlari o’zaro akademik almashinuv, ilmiy amaliyot va malaka oshirish, talabalar almashinuvi, ilmiy uchrashuvlar va yozgi maktablar tashkil etish, ilmiy tadqiqotlar olib borish singari ko’plab yo’nalishlarda muzokaralar olib bordi va 70 ga yaqin kelishuv hujjatlari imzolandi.
Ular qatorida Andijon davlat tibbiyot instituti va Turkiyaning nufuzli Necmettin Erbakan hamda Ondokuz Mayis universitetlari bilan ilmiy va akademik hamkorlikni yo’lga qo’yish bo’yicha muzokaralar o’tkazilib, ikki tomonlama hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Shuningdek, har ikkala oliy ta’lim muassasalari vakillari bilan hamkorlikning muhim rivojlantish masalalari haqida suhbatlar o‘tkazildi.

On November 13-14 of this year, the II international educational forum of Uzbekistan-Turkey higher education institutions was held in Samarkand. It was visited by representatives of more than 40 higher education institutions of our republic and more than 50 of Turkey.
The delegation of the institute, led by the rector of the Andijan State Medical Institute, Professor Madaminjon Madazimov, took part in this forum.
Within the framework of the forum, rectors of higher education institutions held negotiations in many directions, such as mutual academic exchange, scientific practice and professional development, student exchange, organization of scientific meetings and summer schools, conducting scientific research, and about 70 agreements were signed.
Among them, negotiations on the establishment of scientific and academic cooperation between Andijan State Medical Institute and the prestigious Necmettin Erbakan and Ondokuz Mayis universities of Turkey were held, and bilateral cooperation memoranda were signed.
Also, discussions were held with the representatives of both higher education institutions about the important development issues of cooperation.