Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri I.Abdurahmonov raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishning 2-son Bayonida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida mashhur rassom Jo‘ra Asranning rasmlar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda. Ko‘rgazmadan ijodkorning 100 ga yaqin asarlari joy olgan.
Ko‘rgazmaning ochilish marosimida uning muallifi Jo‘ra Asran, O‘zbekiston badiiy ijodkorlar uyushmasi Andijon viloyat bo‘limi raisi R.Ismanov, institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Salohiddinov, fakultetlar dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar va talabalar ishtirok etdilar.
Taniqli rassom, O‘zbekiston badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi Jo‘ra Asran 1985-yildan buyon respublika hamda xalqaro ko‘rgazmalarda o‘z asarlari bilan qatnashib keladi. 1989-yildan boshlab esa, u respublikamiz va Amerika, Germaniya, Misr kabi davlatlarda shaxsiy ko‘rgazmalarini namoyish etib kelmoqda. Hozirga qadar ijodkor ko‘plab milliy va xalqaro mukofotlar sovrindori bo‘lgan. 2005-yilda rassom ijodiga bag‘ishlangan telefilm suratga olingan.
Ijodkorning asarlarida eng avvalo, tabiatning o‘zgacha jozibasi, qishloq hayoti, yoshlik go‘zalligi mahorat ila ranglar uyg‘unligida tasvirlangan. Suratlarni tomosha qilar ekansiz ularda chizilgan loysuvoq uylardan bolalarning kulgusi eshitilgandek, tabiat manzarasida esa mayin shabboda esib, yuzingizni siypalab o‘tgandek bo‘lganini his qilasiz. Bu esa rassomning ko‘rganini emas, his etganini rang va mo‘yqalam yordamida tasvirlaganidan dalolat beradi.
Talabalar ijod namunalarini tomosha qilar ekan, rassomdan uning yaratilish tarixi, tasvirlashda nimalarga alohida e’tibor berganligi haqida bilb oldilar.
Institutimiz talabalari va xodimlari hafta davomida mana shu ijod namunalaridan bahramand bo‘ladilar.

Skip to content AN EXHIBITION OF PICTURES BY WELL-KNOWN ARTIST ZORA ASRAN HAS BEEN ORGANIZED IN ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
AN EXHIBITION OF PICTURES BY WELL-KNOWN ARTIST ZORA ASRAN HAS BEEN ORGANIZED IN ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE
16:45 20.02.2023
An exhibition of paintings by the famous artist Jora Asran has been held in Andijan State Medical Institute in order to ensure the implementation of the tasks specified in the report №2 of the meeting held under the chairmanship of the Minister of Higher Education, Science and Innovations I. Abdurakhmanov. About 100 works of the artist are included in the exhibition.
The painter Jora Asran, the chairman of Andijan regional branch of the Union of Artists of Uzbekistan R. Ismanov, the first vice-rector of the institute for youth issues and spiritual and educational affairs S. Salohiddinov, faculties deputy deans, tutors and students participated at the opening ceremony of the exhibition.
Zhora Asran, a well-known artist, a member of the Union of Artists of Uzbekistan, has been participating in national and international exhibitions with his works since 1985. Since 1989 he has been showing his personal exhibitions in our republic and in foreign countries such as USA, Germany and Egypt. Until now, the artist has won many national and international awards. In 2005, a television film dedicated to the artist’s work was shot.
In the works of the artist, first of all, the special charm of nature, village life, and youthful beauty is designed in the skillful combination of colors. When you look at the pictures, you can hear the laughter of children from the mud houses and in the natural scenery, you feel as if a gentle breeze is blowing on your face. This indicates that the artist describes what he felt with the help of color and brush, not what he saw.
While watching the masterpieces, the students learned from the artist about the history of his creation as well as to what he paid special attention when painting.
Students and staff of the Institute have a good opportunity to enjoy beautiful pictures during this week.