Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 7-apreldagi “Tibbiy sanitariya sohasida kadrlarni tayyorlash va uzluksiz kasbiy rivojlantirishning mutlaqo yangi tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi hamda 2021-yil 22-iyundagi “2021/2022-oʻquv yilida Oʻzbekiston Respublikasining oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari toʻgʻrisida”gi qarorlari ijrosini taʼminlash, shuningdek, tibbiyotning dolzarb yoʻnalishlari boʻyicha viloyatimizda tibbiyot kadrlariga boʻlgan ehtiyoj va talabni eʼtiborga olib ordinatura (rezidentura) mutaxassisliklari uchun 2021/2022-oʻquv yilida Andijon davlat tibbiyot institutiga 474 ta oʻrin ajratildi.
Andijon davlat tibbiyot instituti Fargʻona vodiysiga tor sohadagi mutaxassisliklar boʻyicha kadrlarni yetishtirishda asosiy oliy taʼlim muassasasi hisoblangani bois Andijon, Fargʻona, Namangan viloyatlarining shaxar va tumanlari talabgorlariga yuqoridagi qarorga asosan tumanlar kesimida maqsadli kvotalar ajratildi.
Ordinatura mutaxassisliklariga davlat grantlarining soni ortishi barobarida hudud uchun zarur boʻlgan tor mutaxassislikdagi shifokorlarni tayyorlash maqsadida viloyat hokimliklari tomonidan mahalliy byudjetdan ajratilgan hokimlik grantlari joriy etildi.
Qarorga asosan, barcha talabgorlar Andijon davlat tibbiyot institutiga klinik ordinatura boʻyicha 29 ta mutaxassisliklarga xujjat topshirishlari mumkin. Bu roʻyxatdan ortopedik stomatologiya, jarrohlik stomatologiya, ortodontik stomatologiya mutaxassisliklari oʻrin olmagan.
Klinik ordinatura mutaxassisliklari uchun tor doiradagi mutaxassisliklarga boʻlgan talab va ehtiyoj Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan oʻrganilib, kvotalar soni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining yuqoridagi qarorlarida belgilab berilgan. Andijon davlat tibbiyot instituti mutaxassisliklar va kvotalar sonini belgilash huquqiga ega emas. Bundan kelib chiqadiki, klinik ordinatura mutaxassisliklariga talabgorlar Andijon davlat tibbiyot institutiga roʻyxatdan oʻrin olgan mutaxassisliklar boʻyicha xujjat topshirishlari mumkin.

The press service of Andijan State Medical Institute reports the following in response to the applications of candidates for clinical residency at ASMI on social networks. – Andijan State Medical Institute
The press service of Andijan State Medical Institute reports the following in response to the applications of candidates for clinical residency at ASMI on social networks.
09:01 20.08.2021
To ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 7, 2020 “On measures to introduce a completely new system of training and continuous professional development in the field of medical sanitation” and that of June 22, 2021 “On the parameters of the state order of admission to higher education institutions of the Republic of Uzbekistan in the academic year 2021-2022”, as well as taking into account the need for medical personnel in the region, Andijan State Medical Institute was allocated 474 places for clinical residency specialties in the academic year 2021/2022.
As Andijan State Medical Institute is the main higher education institution in Fergana Valley for the training of specialists in narrow specialties, according to the above decision, the city and districts of the valley have been allocated targeted quotas by districts.
As the number of state grants for clinical residency specialties increased, local government grants were introduced from the local budgets to train doctors in the narrow specialties required for the region.
According to the resolution, 8 quotas have been allocated for the field of Orthopedic Dentistry, and all applicants can apply to this field and submit documents to Andijan State Medical Institute for 29 specialties in clinical residency. The list does not include Surgical Dentistry or Orthodontic Dentistry.
The demand and need for a narrow range of specialties for clinical residency has been studied by the Ministry of Health, and the number of quotas is set in the above resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan. Andijan State Medical Institute does not have the right to determine the number of specialties and quotas. Therefore, applicants for clinical residency specialties can apply for registered specialties in the above mentioned list to Andijan State Medical Institute.