“Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi toʻgʻrisida”gi qonun 1991-yil 18-noyabrda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining navbatdan tashqari oʻtkazilgan VII sessiyasida qabul qilingan.
Ushbu sana munosabati bilan, Andijon davlat tibbiyot institutida tadbir tashkil etildi. Uni institut rektori M.Madazimov kirish soʻzi bilan ochib, Davlat bayrogʻi – mamlakat, davlat suverenitetining ramzi hisoblanishi, u yer yuzining shu sarhadlarida mustaqil Oʻzbekiston davlati borligini anglatishi va oʻzida milliy-madaniy anʼanalarimizni mujassamlashtirishi haqida aytib oʻtdi.
Tadbirda mehmon sifatida Respublika maʼnaviyat va maʼrifat markazi, Andijon viloyat boʻlimi rahbari Z.Toshtemirova, Andijon shahar hokimi oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi shahar boʻlimi rahbari N.Ulugʻbekova, Viloyat Psixologlar assotsiatsiyasi rahbari N.Askarova, MTDP viloyat boʻlimi rahbari H.Omonov, Buvijonlar maktabi raisi M.Xoshimova ishtirok etdilar. Tadbirda soʻz olganlar, Davlatimiz bayrogʻi – oʻtmish, bugun va kelajagimizning yorqin timsoli ekanligi, uni yov qoʻliga topshirishni istamagan ajdodlarimiz, yirik tasavvuf olimi, xalq qahramoni va otashnafas shoir Najmiddin Kubro uni qoʻlida mahkam tutgancha jon berganligi haqida gapirdilar. Davlatimiz bayorogʻida ruhiyatimiz, gʻurur-iftixorimiz, Vatanimiz va xalqimizga boʻlgan cheksiz mehr-muhabbatimiz, kelajakka ishonchimiz mujassam ekanligini taʼkidladilar.
Shuningdek, institutning Yoshlar bilan ishlash va maʼnaviyat-maʼrifat boʻlimi boshligʻi A.Abduhalimov hamda Davolash fakulteti tyutori M.Mamajonova so’zga chiqib, Vatanimiz bayrog’ini ko’kka ko’tarish har bir yoshning zimmasidagi mas’uliyat ekanligi, buning uchun esa tinmay ilm olib, izlanish zarurligini aytib o’tdilar.
Shundan soʻng, tyutorlar va talabalar tomonidan tayyorlangan konsert dasturi taqdim etildi. Unda O’zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlang’ich faollari tomonidan she’rlar va ibratli sahna ko’rinishlari ijro qilindi. Musiqa maktabi oʻquvchilari ijrosidagi raqslar esa dasturga oʻzgacha kayfiyat bagʻishladi. Tadbir yakunida faol talabalar tashakkurnoma va esdalik sovg’alari bilan taqdirlandilar.

Skip to content MY FLAG IS MY PRIDE! – Andijan State Medical Institute
The law “On the State Flag of the Republic of Uzbekistan” was adopted on November 18, 1991 at the VII extraordinary session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan. In honor of this date, an event was organized at the Andijan State Medical Institute.
It was headed by the rector of the Institute M.Madazimov. In the opening speech, he noted that the National flag is a symbol of the country, state sovereignty, it means that an independent state of Uzbekistan exists within these borders of the earth and embodies our national and cultural traditions.
As a guest at the event, the head of the Andijan regional branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment Z.Tashtemirova, Deputy Mayor of Andijan, head of the city department of the Committee on Family and Women N.Ulugbekova, head of the regional Association of Psychologists N.Askarova, head of the regional department H. H.Omonov. Those who spoke at the event said that the flag of our state is a vivid embodiment of the past, present and future, that our ancestors, who did not want to give it into wild hands, gave their lives, holding it tightly in their hands, to the great mystic scientist, folk hero and fire poet Najmiddin Kubro. They stressed that the flag of our state embodies our spirituality, pride, boundless love for the Motherland and the people, faith in the future.
Also, the head of the Department for youth work and spiritual and educational activities of the Institute is A.Abdukhalimov and the lecturer of the medical faculty M.Mamajonova, speaking, noted that raising the flag of our Motherland is the responsibility of every young person, and for this it is necessary to tirelessly engage in science and research.
After that, a concert program prepared by teachers and students was presented. In it, the students performed poems and instructive scenes. And dancing performed by students of the music school gave the program a special mood.At the end of the event, active students were awarded with letters of thanks and memorable gifts.