Andijon davlat tibbiyot institutida Xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi tomonidan 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan “Ayolga ehtirom” haftaligi o‘tkazilmoqda.
Bugun, 3-mart kuni mazkur haftalik doirasida institutning Xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi hamda O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlangʻich tashkiloti hamkorligida “Zakovat Quiz” intellektual turniri o‘tkazildi.
Unda institutning ayol professor-o’qituvchilari, xodimalar va talaba-qizlardan iborat 12 ta jamoa ishtirok etdi.
Oʻyin institut «Zakovat» intellektual klubi koordinatori Sh.Abduraxmonov tomonidan olib borildi. Qiziqarli, faktlarga asoslangan, bayramona tarzda tuzilgan savollarga barcha jamoalar faollik bilan javob berdi. Jamoalar 6 round davomida kurash olib bordilar. Roundlar davomida musiqa, kino, mantiqiy, test koʻrinishdagi jami 40 ta savol oʻynaldi.
Turnirda institut rektorining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi G.Xolmatova ishtirok etib, barcha ayol-qizlarni yaqinlashib kelayotgan bayram bilan samimiy qutladi.
-“Ayolga ehtirom” haftaligi bejizga “Zakovat Quiz” intellektual turniri bilan boshlanmadi. Jamiyatimizda ayollar qanchalik ilmli, zukko bo‘lsa, ular tarbiya qilayotgan avlod ham shunchalik bilimli bo‘lib yetishadi. Shu boisdan, aziz ayollar o‘sish va rivojlanishdan aslo to‘xtamang – dedi, G.Xolmatova.
Qizg‘in va murosasiz o‘tgan turnir yakunida:
1-o‘rinni “Monro” jamoasi;
2-o‘rinni “Olmoslar” jamoasi;
3-o‘rinni “Pozitiv” jamoasi qo‘lga kiritdi.
G‘olib jamoalar diplom hamda 1-o‘rin uchun 1 500 000 (bir million besh yuz ming), 2-o‘rin uchun 1 000 000 (bir million), 3-o‘rin uchun 500 000 (besh yuz ming) so‘m miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlandi.

The Department of Women’s Affairs of Andijan State Medical Institute is holding a “Respect for Women” week on the occasion of March 8 – International Women’s Day.
Today, on March 3, the Department of Women’s Affairs of the Institute and the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan jointly held the “Intellectual Quiz” intellectual tournament as part of this week.
12 teams consisting of female professors, teachers, employees and students of the Institute participated in it.
The game was conducted by the coordinator of the Institute’s “Intellectual” club Sh. Abdurakhmonov. All teams actively answered the interesting, fact-based, festively formulated questions. The teams competed for 6 rounds. A total of 40 questions in the form of music, cinema, logic and tests were played during the rounds.
The tournament was attended by the Institute Rector’s Advisor on Women’s Issues G. Kholmatova, who sincerely congratulated all women on the upcoming holiday.
-The “Respect for Women” week did not begin with the “Zakovat Quiz” intellectual tournament from nothing. The more knowledgeable and intelligent women are in our society, the more educated the generation they raise will be. Therefore, dear women, never stop growing and developing, said G. Kholmatova.
At the end of the intense and uncompromising tournament:
The “Monroe” team took the 1st place;
The “Diamonds” team took the 2nd place;
The “Positive” team took the 3rd place.
The winning teams were awarded diplomas and cash prizes of 1,500,000 (one million five hundred thousand) soums for the 1st place; 1,000,000 (one million) soums for the 2nd place and 500,000 (five hundred thousand) soums for the 3rd place.