Prezidentimiz raisligida “Mahallalarda aholi bandligini taʼminlash, daromadini oshirish va kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha” o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilab bergan vazifalaridan kelib chiqib, viloyat hokimi Sh.Abdurahmonovning topshirig‘iga asosan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Andijon davlat tibbiyot institutiga Andijon shahridagi “Binokor” mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan 12 ta aholi yashaydigan ko‘p qavatli uylarda istiqomat qiluvchi fuqarolar biriktirilgan bo‘lib, mas’ullar tomonidan ularning yashash sharoitlari va muammolari doimiy tarzda o’rganib kelinmoqda.
Shu jumladan, bugun, 26-dekabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov mazkur mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu galgi uchrashuvda aholi bandligini taʼminlash, tadbirkorlikka yo‘naltirish, daromadlarini oshirish singari dolzarb masalalarga hamda aholi salomatligini yanada mustahkamlashga e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida fuqarolar bilan yakka tartibda muloqot ham o‘tkazilib, ularga kambag‘allikdan chiqish, tadbirkorlik faoliyatini boshlash bo‘yicha imtiyozli kreditlardan foydalanish bo‘yicha muhim takliflar berildi. Aholi tomonidan tibbiy xizmatdan foydalanish, tabiiy gaz muammosi, abituriyentlarni fan to‘garaklariga qatnashishlari borasidagi murojaatlariga atroflicha javoblar va ularning yechimi bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Institut tomonidan “Binokor” mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi uchun chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik ham tashkil etildi. Unda kardiolog, endokrinolog, terapevt, otorinolaringolog, nevropatolog, ginekolog, urolog, xirurg, dermatolog, onkolog, infeksionist kabi jami 13 turdagi mutaxassisliklardan iborat 18 nafar xodimlar ishtirok etib, salomatligi bo‘yicha 300 nafarga yaqin aholini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazdilar. Ko‘ruvlar davomida 20 nafar bemorlarga Sog‘liqni saqlash tizimidagi davolash muassasasalariga yo‘llanmalar berildi.
Shuningdek, tibbiy tekshiruvlarda 80 nafarga yaqin bemorlar UTT, EKG va laborator tekshiruvlaridan o‘tkazilib, natijalari bo‘yicha mutaxassislar tomonidan tavsiyalar berildi.

MEDICAL CHECK-UP ORGANIZED FOR THE RESIDENTS OF “BINOKOR” NEIGHBORHOOD – Andijan State Medical Institute
MEDICAL CHECK-UP ORGANIZED FOR THE RESIDENTS OF “BINOKOR” NEIGHBORHOOD
14:46 26.12.2024
Based on the tasks set forth during the video selector meeting chaired by our President on “Ensuring employment for the population in neighborhoods, increasing their income, and lifting them out of poverty,” systematic work is being carried out upon the instructions of the regional governor Sh. Abdurakhmonov.
Andijan State Medical Institute has been assigned to the “Binokor” neighborhood citizens’ assembly in Andijan city, where residents of 12 multi-story residential buildings live. Officials have been continuously studying their living conditions and issues.
In this regard, today, on December 26, the rector of the Andijan State Medical Institute, M. Madazimov, held a meeting with the residents of this neighborhood assembly. This meeting focused on urgent issues such as ensuring employment for the population, directing them towards entrepreneurship, increasing their incomes, and further strengthening public health.
During the meeting, individual conversations were also held with citizens, providing them with important suggestions on how to escape poverty and utilize preferential loans to start entrepreneurial activities. Comprehensive responses and recommendations were given regarding residents’ inquiries about accessing medical services, natural gas issues, and participation of applicants in subject circles.
Additionally, an in-depth medical check-up was organized for the residents of the “Binokor” neighborhood assembly by the institute. A total of 18 staff members from 13 different specialties participated, including cardiologists, endocrinologists, therapists, otolaryngologists, neurologists, gynecologists, urologists, surgeons, dermatologists, oncologists, and infectious disease specialists, examining nearly 300 residents regarding their health. During the examinations, 20 patients were referred to healthcare institutions within the health care system.
Moreover, about 80 patients underwent ultrasound examinations (UTT), electrocardiograms (EKG), and laboratory tests during the medical check-ups, and specialists provided recommendations based on the results.