Bugun, 30-iyul kuni, Andijon davlat universiteti hududida “Kelajakka qadam” dasturi va “Dolzarb 90 kun” tashabbusi doirasida bitiruvchilar uchun yirik ko‘lamdagi “TalabaExpo – 2025” kasb ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda.
Tadbir doirasida Andijon davlat tibbiyot instituti rektori Madamin Madazimov so‘z olib, ushbu kasb ko‘rgazmasining ahamiyati, bugungi kunda yoshlarga yaratib berilayotgan imkoniyatlar va ulardan unumli foydalangan holda muvaffaqiyatga erishishlari nafaqat yoshlar kelajagi balki, Vatan taraqqiyotiga xizmat qilishini ta’kidladi.

Today, on July 30, on the premises of Andijan State University, a significant event took place within the framework of the “Step into the Future” programme and the “Significant 90 Days” initiative — the large-scale “TalabaExpo – 2025” vocational exhibition for graduates.
During the event, Madamin Madazimov, rector of Andijan State Medical Institute, delivered a speech emphasizing the importance of this vocational exhibition. He highlighted that the opportunities being created for youth today and their effective usage not only contribute to the future success of young people but also serve the development of the Motherland.