Bugun, 7-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qashqadaryo viloyatida aholi salomatligini muhofaza qilish hamda sog‘liqni saqlash tizimini yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari tog‘risida”gi 2024-yil 9-fevraldagi PQ-67-son qaroriga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining “Davlat tibbiyot muassasalarini kadrlar bilan ta’minlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 2024-yil 9-apreldagi 124-sonli buyrug‘iga binoan bitiruvchi bosqich talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori M.Madazimov, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, Marketing va talabalar amaliyoti bo‘lim boshlig‘i A. Ziyayev, bo‘lim bosh mutaxassisi U. Dadajonov, bitiruvchi bosqich talabalarini ishga joylashtirish bo‘yicha ishchi guruh mas’ullari, bitiruvchi bosqich talabalari ishtirok etdi.
Dastavval, institut rektori bitiruvchilarni ish bilan ta’minlashda hamda ularning kasbiy faoliyatga kirishishlarida amaliyotning ahamiyati katta ekanligini ta’kidladi. Ushbu pallada ustozlar ko‘magida nazariy bilimlarni jarayonda qo‘llash ko‘nikmasi ortishi haqida aytib o‘tdi.
Onlayn darslarda muntazam ishtirok etish, berilgan vazifalarni o‘z vaqtida bajarish bilimlarni yaxshi o‘zlashtirishda muhim ekanligi haqida ta’kidladi.
Shundan so‘ng, talabalar bilan erkin muloqot o‘tkazildi. Unda talaba-yoshlar faoliyatlarida yuzaga kelayotgan muammolar, takliflar, amaliyot jarayonlari, masofaviy dars mashg‘ulotlari haqida so‘z yuritdi. Mazkur kamchilik va muammolarni bartaraf etish bo‘yicha institut rektori fakultetlar dekanlari va mas’ullarga topshiriqlar berdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida talabalarga joriy yilning 27-oktabrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlar deputatligiga bo‘lib o‘tadigan saylovda faol ishtirok etish hamda o‘zlari munosib deb bilgan nomzodga ovoz berishlari haqida aytib o‘tildi.

MEETING DEDICATED TO GRADUATES EMPLOYMENT ISSUES WAS HELD AT THE INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
MEETING DEDICATED TO GRADUATES EMPLOYMENT ISSUES WAS HELD AT THE INSTITUTE
15:41 07.10.2024
Today, on October 7, a meeting was held at Andijan State Medical Institute in accordance with the order of the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan No. 124 dated April 9, 2024 “On improving the system of providing personnel to state medical institutions” due to the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated February 9, 2024 PQ-67 “On measures to protect the health of the population in Kashkadarya region and raise the health care system to a new level” with the participation of graduate students.
The rector of the Institute M. Madazimov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational affairs S. Salohiddinov, the head of the department of marketing and student practice A. Ziyayev, the chief specialist of the department U. Dadajonov, heads of the working group on employment of graduate students participated.
First of all, the rector of the Institute emphasized the great importance of practice in providing employment to graduates and their entry into professional careers. He said that the ability to apply theoretical knowledge in the process will increase with the help of teachers.
He emphasized that regular participation in online classes and timely completion of assigned tasks was important for good knowledge acquisition.
After that a free dialogue was held with the students. He spoke about the problems arising in the activities of students and young people, proposals, practical processes, distance learning activities. The rector of the Institute gave instructions to the deans and officials of the faculties to eliminate these shortcomings and problems.
Also during the meeting the students were told to take an active part in the elections for deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and local Councils on October 27 of this year and to vote for the candidate they consider worthy.