Bugun, 5-noyabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutining Xotin-qizlar bo‘limi tomonidan «Bizning umumiy uyimiz» shiori ostida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda talabalarimizga o‘zining ko‘p yillik ilmiy va hayotiy faoliyati bilan ibrat bo‘lib kelayotgan ADTI Anatomya va klinik anatomiya kafedrasi dotsenti, tibbiyot fanlari nomzodi G.Ulug‘bekova, shuningdek Farmakologiya, klinik farmakologiya va tibbiyot biotexnologiyalar kafedrasi katta o‘qituvchisi D.Baltaboyeva, hamda Respublika xotin-qizlar faoli, amaliyotchi psixolog, “Ibratli oila” ko’krak nishoni sohibasi M.Mamajonova ishtirok etdilar.
Tadbirda ustozlar o‘z hayot yo‘llari, ilm yo‘lidagi mashaqqatlari, erishgan yutuqlari hamda oiladagi ayol kishining o‘rni, sabr-toqati va shijoati haqida so‘zlab berdi.

On November 5, the Women’s Department of Andijan State Medical Institute organized a festive meeting under the slogan “Our Common Home”.
The event was attended by our students and featured an inspiring lecture by G. Ulugbekova, a senior lecturer at the Department of Anatomy and Clinical Anatomy who has spent many years in scientific and practical work. She was joined by D. Baltaboyeva, a senior lecturer at the Department of Pharmacology, Clinical Pharmacology and Medical Biotechnology as well as M. Mamajonova, a practical psychologist and the head of the Women’s Department who has received the “Good Family” award.
During the celebration, our esteemed teachers shared inspiring stories about their life journeys, the challenges they’ve faced in the pursuit of knowledge, their remarkable achievements and the vital role of women in the family—highlighting patience, resilience and courage.
This gathering served as a powerful source of life lessons, motivation and inspiration for our students, filling them with optimism and determination for the future.