BOBUR KABI SEVGIN VATANNI!
Bugun, 12-fevral kuni Andijon davlat tibbiyot institutida shoh va shoir, Andijon farzandi Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 542 yilligi munosabati bilan “Bobur kabi sevgin vatanni!” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori M.Madazimov, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, Filologiya fanlari doktori, professorlar A.Sobirov va B.Rahmonov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Andijon viloyati bo‘limi raisi X.Qo‘chqorova va talabalar ishtirok etdi.
Tadbirni institut rektori kirish so‘zi bilan ochib berdi va o‘zbek mumtoz adabiyotining zabardast vakili, buyuk sarkarda, shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur Movarounnahr tarixida o‘chmas iz qoldirgan, Hindistonda esa bir necha asrga tatigulik burilish yasaganligi haqida so‘z yuritdi.
– Zahiriddin Muhammad Boburning ijodiy merosi o‘ziga xosligi, tushunarliligi bilan alohida ajralib turadi. Uning asarlarini avloddan avlodga o‘tib borishida barchamiz birdek mas’ulmiz- dedi, rektor.
Shundan so‘ng, so‘z olgan ustozlar Zahiriddin Muhammad Bobur o‘rta asr sharq ma’daniyati, adabiyoti va she’riyatida o‘ziga xos o‘rin egallagan adib, shoir, olim bo‘lishi bilan birga yirik davlat arbobi va sarkarda bo‘lganligi, Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solib, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, o‘zbek tilida yozilgan “Boburnoma” asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy olgani, uning nafis, go‘zal ruboiylari turkiy she’riyatining eng nodir durdonalari ekanligini ta’kidlab o‘tdi.
Shundan so‘ng tadbirning badiiy qismiga navbat berildi. Unda talabalar tomonidan  Bobur hayoti va ijodi aks ettirilgan sahna ko‘rinishlari namoyish etildi. Boburning qahramonligi, san’atga bo‘lgan muhabbati va adolatni targ‘ib qiluvchi faoliyati haqida qiziqarli faktlar taqdim etildi. G‘azal hamda ruboiylar ijro qilindi. Kuy-qo‘shiq va raqslar barchaga ko‘tarinki kayfiyat ulashdi.

Love Your Homeland Like Bobur!
Today, on February 12, a spiritual and educational event titled “Love Your Homeland Like Bobur!” was held at Andijan State Medical Institute to commemorate the 542nd anniversary of the birth of the great poet and king, Zahiriddin Muhammad Bobur, a son of Andijan.
The event was attended by the institute’s rector M. Madazimov, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work S. Salohiddinov, Doctor of Philology, professors A. Sobirov and B. Rahmonov, Chair of the Andijan Regional Branch of the Uzbekistan Writers’ Union H. Kuchkarova, and students.
The rector opened the event with an introductory speech, discussing how Zahiriddin Muhammad Bobur, as a brilliant representative of Uzbek classical literature, a great commander, king, and poet, left an indelible mark on the history of Movarounnahr and made a significant turning point in India for several centuries.
“Bobur’s creative legacy stands out with its uniqueness and comprehensibility. We all share the responsibility for passing his works down from generation to generation,” said the rector.
Following this, the speakers emphasized that Zahiriddin Muhammad Bobur occupies a unique place in the cultural, literary, and poetic heritage of the medieval East as a writer, poet, scholar, as well as a prominent statesman and commander. They noted that Bobur established the Baburid dynasty in India with his broad worldview and remarkable intellect, leaving his name in the history of that country as a statesman. They also highlighted that his work “Boburnoma” is recognized alongside the world’s famous historians, and his exquisite rubaiyat are among the rare gems of Turkic poetry.
Afterward, the artistic part of the event began. Students showcased scenes reflecting Bobur’s life and work. Interesting facts about Bobur’s heroism, love for art, and his activities promoting justice were presented. Ghazals and rubaiyat were performed, while songs and dances shared an uplifting mood with everyone present.