1970-yilda mazkur kafedraga asos solingan. Mana 51 yildirki, talabalarga bolalar jarrohligi borasida bilim berish bilan birga amaliyot jarayonlari ham oʻtkaziladi hamda kafedraning malakali shifokorlari bemor bolajonlar dardiga davo boʻlib kelmoqdalar.
Oʻtkazilgan uch avlod uchrashuvi chin maʼnoda talabalarga mahorat darsi boʻldi. Boisi 51 yil davomida xizmat koʻrsatib kelayotgan kafedra dotsentlari A.Qurbanov, J.Djumabayev, N.Akbarov, Pediatriya fakulteti dekani A.Gʻofurov,  kafedra mudiri B.Mirzakarimov bugungi kunda faoliyat olib borayotgan professor-oʻqituvchilar va talabalarga kafedra tarixi, xizmat koʻrsatgan fidoyilar, talabalar ilmiy jamiyati faoliyati va erishilgan yutuqlar, oʻtgan yillar davomida tibbiyotga berilgan eʼtibordan farqli oʻlaroq, sohada malakali va sifatli kadrlarni tarbiyalashda zamon talabi darajasida yaratilayotgan imkoniyatlar, aholining tibbiy savodxonligini oshirish, bemorlarning markazga bormay, yaqin xududlardagi zamonaviy shifoxonalarda davo topishlari borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar haqida soʻz olib bordilar.
Uchrashuvdan soʻng uch avlod vakillari bemorlarlar tekshiruvini olib bordilar. Tekshiruv jarayonlarida bemorlar bilan, ayniqsa kichkintoylar bilan muloqot olib borish, shifokorlik masʼuliyatini unutmaslik, aniq tashxis qoʻyish kabi mavzularida amaliyot ham oʻtkazildi.
Tibbiyot eng murakkab soha. Zamonaviy tibbiy amaliyotlar bilan birga ustozlarning bir necha yillik tajriba va koʻnikmalari yetuk mutaxassis boʻlishda katta ahamiyat kasb etadi. Bugungi oʻtkazilgan uch avlod uchrashuvi ham ana shunday ulugʻ maqsadlarni oʻzida mujassam etdi.

MEETING OF THREE GENERATIONS AT THE DEPARTMENT OF PEDIATRIC SURGERY – Andijan State Medical Institute
MEETING OF THREE GENERATIONS AT THE DEPARTMENT OF PEDIATRIC SURGERY
20:45 15.12.2021
BOLALAR JARROHLIGI KAFEDRASIDA UCH AVLOD UCHRASHUVI
The department was founded in 1970. During 51 years, in addition to teaching students on pediatric surgery, there are also internships, and qualified doctors of the department have been treating sick children.
The three-generation meeting was a real master class for the students. Docent of the department A.Kurbanov, J.Djumabayev, N.Akbarov, dean of the Faculty of Pediatrics A.Gafurov, head of the department B.Mirzakarimov have been working for 51 years. The activities and achievements of the student scientific community, in contrast to the attention paid to medicine over the years, the opportunities created in the field of training qualified personnel, large-scale reforms to increase medical literacy, treatment of patients in modern hospitals in nearby areas.
After the meeting, representatives of three generations examined the patients. Practices were also made during the check-ups, such as communicating with patients, especially infants, remembering medical responsibilities, and making accurate diagnoses.
Medicine is the most complex field. In addition to modern medical practices, teachers’ years of experience and skills play an important role in becoming a professional. Today’s meeting of three generations has such great goals.