Bugun, 18-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Bolalar xirurgiyasi, anesteziologiya va reanimatologiyaning dolzarb muammolari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Mazkur anjumanda Rossiya, AQSH, Ozarbayjon, Janubiy Koreya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Belorussiya, Tojikiston kabi davlatlardan olimlar hamda respublikamiz viloyatlaridan kelgan soha mutaxassislari, Andijon davlat tibbiyot institutining professor-o‘qituvchilari, magistrantlar, klinik ordinatorlar, yuqori bosqich talabalari onlayn va oflayn (gibrid) tarzda ishtirok etdi.
Anjuman avvalida institut rektori M.Madazimov anjuman mavzusining qanchalik dolzarbligi va ahamiyati haqida so‘z yuritdi. Shundan so‘ng, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri v.b. A.Xudayarov hamda Andijon viloyati hokimi Sh.Abdurahmonovning anjuman qatnashchilariga yo‘llagan tabrigi o‘qib eshittirildi.
Plenar kengash davomida 11 ta ma’ruza tinglanib, unda “Bolalarda umumiy o‘t yo‘llarining kistoz transformatsiyalarida tashxislash va davolashga kompleks yondashuv”, “Bolalar anesteziologiyasida zamonaviy ingalyatsion anestetiklar”, “Bolalarda qorin aortasining kompression stenozi”, “Rejali bolalar jarrohligida laporoskopik tashrixlar” kabi mavzularda taqdimotlar olib borildi.
Shundan so‘ng, konferensiya 3 ta seksiyaga bo‘lingan holda davom etdi. 1-seksiyada “Anesteziologiya va reanimatologiya, rekonstruktiv-plastik xirurgiya, yuz-jag‘ xirurgiyasi, kardioxirurgiya” mavzularida 25 ta ma’ruza, 2-seksiyada “Uroginekologiya, Koloproktologiya” mavzularida 21 ta ma’ruza hamda 3-seksiyada “Torako-abdominal jarrohlik” mavzularida 27 ta ma’ruzalar olib borildi.
O‘tkazilgan taqdimotlar bugungi kunda tibbiyotdagi yangiliklar, yangi texnologiyalar, bolalar xirurgiyasida zamonaviy tashxislarni qo‘llash, xorij tibbiyoti, mutaxassislar almashinuvini yanada mustahkamlash, tajriba almashish jarayonlarini yanada kengaytirishga xizmat qildi. Shuningdek, anjuman davomida Andijon davlat tibbiyot institutining respublikamiz va xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini bundan-da mustahkamlash borasida fikr almashildi.
“Bolalar xirurgiyasi, anesteziologiya va reanimatologiyaning dolzarb muammolari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumani ertaga, 19-oktabr kuni ham davom etadi. Unda Andijon viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida mahorat darslari olib borilishi rejalashtirilgan bo‘lib, “Bolalar qorin bo‘shlig‘ida xosilalarni kam invaziv tashrixlari” mavzusida amaliy jarayonlar tashkil etiladi.

“INTERNATIONAL SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON THE TOPICAL ISSUES OF PEDIATRIC SURGERY, ANESTHESIOLOGY AND REANIMATOLOGY” WAS HELD – Andijan State Medical Institute
“INTERNATIONAL SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON THE TOPICAL ISSUES OF PEDIATRIC SURGERY, ANESTHESIOLOGY AND REANIMATOLOGY” WAS HELD
16:52 18.10.2024
Today, on October 18, an international scientific-practical conference named “Relevant Issues of Pediatric Surgery, Anesthesiology, and Reanimatology” was held in Andijan State Medical Institute.
Scientists from Russia, the USA, Azerbaijan, South Korea, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Belarus and Tajikistan as well as specialists from various regions of our republic, professors and teachers from Andijan State Medical Institute, Master’s students, clinical residents and senior students participated both online and offline (in a hybrid format).
At the beginning of the conference the rector of the Institute M. Madazimov spoke about the relevance and importance of the conference topic. Following this, a congratulatory message from Acting Minister of Health of the Republic of Uzbekistan A. Khudayarov and Andijan Region Governor Sh. Abdurahmonov was delivered to the participants.
During the plenary session 11 presentations were delivered on the topics “A Comprehensive Approach to Diagnosis and Treatment of Cystic Transformations of the Common Bile Ducts in Children,” “Modern Inhalational Anesthetics in Pediatric Anesthesiology,” “Compression Stenosis of the Abdominal Aorta in Children” and “Laparoscopic Techniques in Planned Pediatric Surgery.”
Afterward, the conference continued in three sections. The first section featured 25 presentations on “Anesthesiology and Reanimatology, Reconstructive-Plastic Surgery, Maxillofacial Surgery, Cardiac Surgery”; the second section included 21 presentations on “Urogynaecology and Coloproctology”; and the third section presented 27 lectures on “Thoracic Abdominal Surgery.”
The presentations aimed to enhance knowledge about current innovations in medicine, new technologies, modern diagnostics in pediatric surgery, strengthen exchanges with foreign medical professionals and expand the processes of sharing experiences. Additionally, discussions were held on further strengthening collaborative connection between Andijan State Medical Institute and higher educational institutions in our country and abroad.
The international scientific-practical conference on “Topical Issues of Pediatric Surgery, Anesthesiology, and Reanimatology” will be continued tomorrow, on October 19. Master classes are planned to be held in Andijan Regional Multispecialty Medical Center, focusing on “Minimally Invasive Techniques for Abdominal Masses in Children.”