BO‘SH ISH O‘RINLARI MEHNAT YARMARKASIDA KO’PLAB TALABALAR ISHGA JOYLANDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
BO‘SH ISH O‘RINLARI MEHNAT YARMARKASIDA KO’PLAB TALABALAR ISHGA JOYLANDI
14:43 18.03.2022
Prezidentimizning inson qadrini ulug‘lash tamoyili asosida olib borayotgan izchil islohotlari inson manfaatlari, aholi turmush darajasini yaxshilashga qaratilgani ham bejiz emas albatta! Fuqarolarimizning, ayniqsa, yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularning bandligini ta’minlash ustuvor vazifaga aylandi.
Ma’lumki, 2022-yil 4-mart kuni  Davlatimiz rahbari raisligida oliy ta’lim muassasalari talabalari bandligini ta’minlash orqali ularning turmush darajasini yaxshilash chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgan edi.  Unda belgilab berilgan topshiriq va vazifalar ijrosi bo‘yicha institutimizda amaliy ishlar yo‘lga qo‘yilmoqda. Avvalo  “Yoshlar balansi” shakllantirilib, ishlash istagini bildirgan talabalar ro‘yxati tuzilmoqda. Bugungi kunga qadar 243 nafar talabalar viloyat Sog‘liqni saqlash tizimidagi davolash muassasalarida hamda 4 nafar talabalar institutimizda dars jarayonlaridan ajralmagan holda faoliyat olib borishmoqda. Shuningdek, xorijiy til, fan, sport to‘garaklarini tashkil etish istagida bo‘lgan yoshlar bilan ham suhbatlar olib borilmoqda, ularga ijara va soliq to‘lovlaridan ozod etilgan holda imkoniyatlar yaratib berilmoqda.
Bugun tashkil etilgan bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi ham aynan darsdan so‘ng ishlashni istagan talabalar uchun ayni muddao bo‘ldi.
Tadbirni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov ochib berdi va bugungi kunda bitiruvchi talabalarning bandligini ta’minlash barobarida, istisno tariqasida boshlang‘ich bosqich talabalari ham o‘qishdan ajralmagan holda ishlashlariga sharoit yaratilayotgani haqida ma’lumot berib o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda Andijon shahar Bandlikka ko‘maklashish markazi direktorining o‘rinbosari A.Yusupov va institut Karyera markazi mas’uli A.Soliyev ham so‘z olib, ishtirokchilarga ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkalari ko‘proq tashkil etilishi va istagan vaqtlarida markazga murojaat qilishlari ham mumkinligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Yarmarkada 16 ta Sog‘liqni saqlash tizimidagi davolash muassasalaridan, 30 dan ortiq korxona va tashkilotlar o‘z bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etishdi. Shuningdek, institutimizning o‘zida faoliyat olib borishni istagan talabalar uchun ham 38 ta bo‘sh ish o‘rni e’lon qilindi.
O‘tkazilgan yarmarka davomida ko’plab talabalarga tibbiyot muassasalariga va turli korxona va tashkilotlarga yo’llanmalar berildi, 6 nafar talaba esa institutimizga ishga joylandilar va ular bilan mehnat shartnomasi tuzildi. Mana shunday yarmarkalar yana o’tkazilishi rejalashtirilgan.

43 STUDENTS WERE EMPLOYED AT THE JOB FAIR – Andijan State Medical Institute
It is no coincidence that the consistent reforms of our President, based on the principle of respect for human dignity, are aimed at raising the standard of living of the people! The priority task was to organize the leisure of our citizens, especially young people, and ensure their employment.
As you know, on March 4, 2022, under the chairmanship of the President, a video conference was held on measures to improve the standard of living of students of higher educational institutions through employment. Our institute conducts practical work to implement the tasks and responsibilities set in it. First of all, a “Youth Balance” is formed and a list of students who want to work is compiled. Today, 243 students work in medical institutions of the regional healthcare system, and 4 students work at our institute. We also interview young people who want to open foreign language, science and sports clubs and provide them with opportunities without rent and taxes.
Today’s job fair is also great for students who want to work after classes.
The event was opened by Vice-Rector for Research and Innovation K. Salokhiddinov, who said that today, in addition to the employment of graduates, as an exception, first-year students also have the opportunity to work without missing classes.
The event was also attended by Deputy Director of the Andijan Employment Promotion Center A. Yusupov, who noted that more job fairs can be organized in cooperation with educational institutions and the students can apply to the center at any time.
More than 30 companies and organizations from 16 healthcare institutions took part in the fair with their vacancies. In addition, 38 vacancies have been announced for students wishing to work at our institute.
During the fair, 37 students were sent to medical institutions and various enterprises and organizations, and 6 students were hired by our institute and employment contracts were signed with them.