Oʻzbek qizlari barchani lol qoldirishga qodir. Oilada mehribon, samimiy boʻlish bilan birga sarishta, mohir tikuvchi, qoʻli shirin pazanda, uy hamshirasi, goʻzallik va salomatlik namunasi… Taʼriflasak soʻzlar yetmaydi.
Andijon davlat tibbiyot institutining qizlari ham mana shunday fazilatlarga ega. Ishonmaysizmi? Mana ular bugun Talabalar turar joyida oʻtkazilgan “Balli qizlar” koʻrik-tanlovida bor mahoratlarini koʻrsatishdi.
5 ta muhim tashabbus doirasida oʻtkazilgan tadbir avvalida Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha prorektor v.v.b. S.Salohiddinov hamda Institut xotin-qizlar masalalari boʻyicha rektor maslahatchisi, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova bugungi kunda ayol-qizlarga berilayotgan eʼtibor, ularning oʻqishlari va hunar egallashlariga davlat siyosati darajasida qaralayotganini alohida taʼkidlab oʻtdi.
Tanishtiruv shartida qizlar sheʼriy va badiiy chiqishlari bilan fakultetlari va yoʻnalishlariga taʼrif berdilar. Mehmon kelsa pazandalik xislatlarini namoyish eta olishni uddalaydigan ishtirokchilarimiz bahoriy va bayramona salatlarni tayyorladilar. Qiziqarli savol-javoblar esa ularning bilimlarini baholab berdi. Argʻimchoqda sakrash, voleybol toʻpini savatchaga tashlash sharti esa qizlarimizdan chaqqonlik va zukkolikni talab etdi. Tikuvchilikdan ham boxabar boʻlgan qizlar uchun 5-shart unchalik qiyin kechmadi. Ular qisqa fursatlarda bejirim oshxona anjomini tikib berishdi. Soʻnggi shart esa erkin mavzu boʻlib, bunda qizlar sanʼatlarini koʻrsatishdi.

WE REALLY APPRECIATE YOU, GIRLS! – Andijan State Medical Institute
Uzbek girls are able to surprise everyone. In addition to being kind and sincere in the family, they are also skilled seamstress, good cook, house nurse, model of beauty and health… There are not enough words to describe them.
The girls of Andijan State Medical Institute have similar qualities. Don’t you believe? Here they showed their skills in the competition “Balli kizlar” held today in the dormitory.
At the beginning of the event, the Acting Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual Enlightenment Affairs S.Salohiddinov and Adviser to the Rector for Women’s Affairs of the Institute, Chairwoman of the Women’s Advisory Board G.Kholmatova noted that the attention paid to women today, their education and occupation is considered at the level of state policy.
During the event, the girls described their faculties and directions with their poetic and artistic performances. Our participants, who are able to demonstrate their culinary qualities when a guest comes, prepared spring and festive salads. Interesting questions and answers assessed their knowledge. The competition on jumping on a rope and throwing a volleyball in the basket required agility and ingenuity from our girls. The 5th task was not so difficult for girls who knew how to sew. In a short time, they sewed a beautiful kitchen utensil. The last condition was a free topic, in which the girls performed.
The girls’ work was judged fairly by a panel of juries. According to the final results, the participants were awarded in the nominations “The smartest girl”, ” The most agile girl “, “The most knowledgeable girl”, “The best cook girl”, “The most skillful girl” and “The most talented girl”.