O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-fevraldagi PF-4958-son «Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida»gi Farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son «Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi Rayosatining 2016-yil 28-yanvardagi 220/2-sonli Qarori bilan tasdiqlangan va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2017-yil 23-iyunda 2764-1 raqam bilan ro‘yhatdan o‘tkazilgan “Malakaviy imtihonlarni o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi Nizom” ijrosini ta’minlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutiida 2025-yil 30-may kuni “Endokrinologiya” mutaxassisligi bo‘yicha malakaviy imtihon o‘tkazildi.
Imtihon boshlanishdan oldin imtihon komissiyasi raisi t.f.d., dotsent Z.N.Mamasoliyev yig‘ilganlarga malakaviy imtihon o‘tkazish tartib-qoidasi to‘g‘risida tushuntirib berdi va barcha talabgorlarga omad tiladi.
Imtihon shartlariga ko‘ra, savollar papkasi barchaning guvohligida ochildi va talabgorlar imtihon biletlarini tanlab oldi.
Imtihon komissiyasiga t.f.d., dotsent Z.N.Mamasoliyev raislik qildi. Imtihon hay’at a’zolari sifatida t.f.n., dotsentlar D.S.Abdurazzaqova, R.R.Qurbonova xamda imtixon hay’at kotibi t.f.n., dotsent D.T.Sodiqovalar ishtirok etdi.
Imtihon jarayoni adolat va shaffoflik tamoyillariga to‘liq amal qilgan holda o‘tkazildi hamda natijalar ochiq va asosli ravishda e’lon qilindi. Har bir natija dalil va baholash mezonlariga tayanilgan holda e’lon qilindi. Jarayonda kuzatuv kameralari va raqamli monitoring vositalari yordamida doimiy nazorat o‘rnatildi.
Imtihonda 17 nafar falsafa doktorlik dissertatsiyalarini bajarayotgan talabgorlar sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tdi.

On May 30, 2025, a qualification examination in the specialty of “Endocrinology” was held at Andijan State Medical Institute in order to ensure the implementation of the “Regulations on the Conduct of Qualification Examinations” approved by the Resolution of the Higher Attestation Commission under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2016, No. 220/2, and registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on June 23, 2017, under No. 2764-1, as well as in accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated February 16, 2017, No. PF-4958 on “Further Improvement of the Postgraduate Education System” and the Resolution of the Cabinet of Ministers dated May 22, 2017, No. 304 on “Measures for Further Improvement of the Postgraduate Education System”.
Before the examination began, the chairman of the examination commission, Doctor of Sciences, Associate Professor Z.N. Mamasoliev, explained the rules and procedures for conducting the qualification examination to those present and wished all candidates good luck.
According to the examination conditions, the question folder was opened in the presence of everyone, and the candidates selected their examination tickets.
The examination commission was chaired by Doctor of Sciences, Associate Professor Z.N. Mamasoliev. The members of the examination board included Doctor of Sciences, Associate Professors D.S. Abdurazzakova, R.R. Kurbonova, and the secretary of the examination board, Doctor of Sciences, Associate Professor D.T. Sodikova.
The examination process was conducted in full compliance with the principles of fairness and transparency, and the results were announced openly and based on solid grounds. Each result was announced based on evidence and evaluation criteria. During the process, constant monitoring was established using surveillance cameras and digital monitoring tools.
A total of 17 candidates working on their doctoral dissertations successfully passed the examinations.