18-fevral kuni, “Eng faol talabalar teatr studiyasi” respublika koʻrik-tanlovining Andijon viloyat bosqichi o‘tkazildi.
Viloyatimizdagi 7 ta oliy ta’lim muassasalarining talabalar teatr studiyalari oʻrtasida o‘tkazilgan mazkur tanlov Andijon viloyati qo‘g‘irchoq teatrida bo‘lib o‘tdi.
Unda Andijon davlat tibbiyot institutining “Shifokorlar” talabalar teatr studiyasi a’zolari ham faol ishtirok etdilar. Ular tomonidan mahorat bilan ijro etilgan “Jannatdan faryodlar” nomli spektakl ko‘plab e’tiroflarga sazovor bo‘ldi va faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi H.Qo‘chqorov tanlovning “Eng yaxshi erkak roli uchun” nominatsiyasida diplom bilan taqdirlandi.

THE REGIONAL STAGE OF THE REPUBLICAN COMPETITION “THE MOST ACTIVE STUDENT THEATER STUDIO” IS COMPLETED – Andijan State Medical Institute
THE REGIONAL STAGE OF THE REPUBLICAN COMPETITION “THE MOST ACTIVE STUDENT THEATER STUDIO” IS COMPLETED
10:42 19.02.2023
On February 18, the Andijan regional stage of the republican competition “The most active student theater studio” was held.
This competition, which was held between student theater studios of 7 higher educational institutions of our region, was held in the puppet theater of Andijan region.
The teams of the student theater studio of the Andijan State Medical Institute “Shifokorlar” also took an active part in it. The play “Jannatdan faryodlar” (“Screams from Paradise”) in their skillful performance received many recognitions and took an honorable 2nd place.
Also, the head of the primary organization of the Union of Youth of Uzbekistan Kh. Kochkarov was awarded a diploma in the nomination “For the best male role” of the competition.