Аvval xabar berganimizdek, bugun institutimizda Oʼzbekiston Respublikasi Sogʼliqni saqlash vazirligi, Oʼzbekiston Respublikasi Oliy va oʼrta maxsus ta’lim vazirligi hamda Аndijon davlat tibbiyot instituti hamkorligida “Yoshlarni qoʼllab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” ga bagʼishlangan “Tibbiyotning dolzarb muammolari 2021” mavzusidagi yosh olimlar Respublika ilmiy-amaliy onlayn konferensiyasi boʼlib oʼtdi.
Videokonferensiyaga respublikamizning barcha tibbiyot oliygohlaridan yosh olimlar ishtirok etdi. Аnjumanga ichki kasalliklar, jarrohlik, akusherlik-ginekologiya va pediatriya, stomatologiya, mediko-biologik fanlari yoʼnalishlari boʼyicha 62 tadan ortiq maʼruzalar, 600 dan ziyod tezislar kelgan. Barcha tezislar toʼplam va elektron toʼplam shaklida chop etildi.
Maʼruzalarning dolzarbligi, maqsad va vazifalari, qoʼllanilgan usullar, olingan natijalar, muhokama, xulosalarga asosan maxsus hayʼat tomonidan baholandi.
АDTI kasbiy taʼlim yoʼnalishi 5-bosqich talabasi Durdona Zaynobiddinova “Oʼtkir paraproktitda xirurgik davo hususiyatlari” mavzusi uchun 1- darajali diplom bilan, АDTI Аkusher-ginekologiya yoʼnalishi boʼyicha 3-bosqich magistratura talabasi S. Аsranqulova “Bachadon miomasi kuzatilgan bemorlarni konservativ davolashni takomillashtirish” mavzusi uchun 2-darajali diplom bilan, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi assistenti 2-bosqich mustaqil izlanuvchisi Gulhayo Xolmatova “Sil bilan birga kechgan qandli diabetning 2-turi qayd etilgan bemorlarda D vitamini yetishmovchiligining qiyosiy natijalari” mavzusi uchun 3-darajali diplom bilan taqdirlandilar.
Shuningdek onlayn konferensiya davomida 3 ta nominatsiya: “Eng yosh olim” nominatsiya boʼyicha АDTI OHI 3-bosqich talabasi Durdona Usmonova “Muddatdan oldingi tugʼruqni tashxislashda fetal fibrinonektinning oʼrni” mavzusi uchun, “Eng yaxshi maʼruza” nominatsiya boʼyicha Stomatologiya fakulteti va stomatologik kasalliklar propidevtikasi kafedrasi mudiri, mustaqil izlanuvchi. Zilola Xakimova “Uranoplastikadan keyingi tanglayning ikkilamchi va qoldiq shakl buzilishlarini funktsional tavsifi” mavzusi uchun, “Eng dolzarb mavzu” nominatsiya boʼyicha Davolash fakulteti 6-bosqich talabasi Аsilbek Dilshodov “MedClean” dizenfektsiyalovchi innovatsion tibbiy qurilmasi” mavzusi uchun baholandilar.
Onlayn konferensiya yakunida institut ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʼyicha prorektori Gʼ Xodjimatov yosh olimlarga onlayn konferensiyadagi ishtiroki uchun institutimiz maʼmuriyati nomidan minnatdorchilik bildirdi va yoshlarning kelgusidagi ishlariga muvafaqqiyatlar tiladi.

As previously reported, Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan and Andijan State Medical Institute today The Republican Youth online scientific-practical conference was held.
The video conference was attended by young scientists from all medical universities of the country. The conference was attended by more than 62 lectures and more than 600 theses in the field of internal medicine, surgery, obstetrics and gynecology and pediatrics, dentistry, medical and biological sciences. All theses were published in the form of collections and electronic collections.
The relevance of the reports, goals and objectives, methods used, results obtained, discussions, conclusions were evaluated by a special panel.
Durdona Zaynobiddinova, a 5th year student of ASMI, received a 1st degree diploma in “Peculiarities of surgical treatment in acute paraproctitis”, S. Asrankulova, a 3rd year master’s student in obstetrics and gynecology of ASMI, “Improvement of patients with conservative myoma Gulhayo Kholmatova, an independent researcher at the Department of Hospital Therapy and Endocrinology, was awarded a 2nd level diploma on the topic “Comparative results of vitamin D deficiency in patients with type 2 diabetes mellitus with tuberculosis.”
In addition, during the online conference there were 3 nominations: “The youngest scientist” in the nomination “The role of fetal fibrinonectin in the diagnosis of premature birth” Durdona Usmanova, a student of the 3rd year student of high nursing direction, in the nomination “The best report” in the nomination “The best report”. , independent researcher Zilola Khakimova was evaluated for the topic “Functional description of secondary and residual deformities of the palate after uranoplasty”, in the nomination “The most relevant topic” 6th year student of the Therapeutic Faculty Asilbek Dilshodov was evaluated for the topic “MedClean innovative disinfectant medical device.”
At the end of the online conference, the pro-rector on Research and Innovation G. Khodjimatov thanked the young scientists on behalf of the administration of the institute for their participation in the online conference and wished them success.