Oʻzbekiston Respublikasining “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi Qonuniga muvofiq oliy taʼlim muassasalarida 200 ga yaqin Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash masalalari boʻyicha maslahat kengashi faoliyati yoʻlga qoʻyilgan. Bugungi kunda mazkur maslahat kengashlarida 1450 nafar aʼzo faoliyat olib bormoqda.
Kuni kecha, oliy taʼlim muassasalarida namunali faoliyat ko’rsatayotgan bir guruh Xotin-qizlar masalalari boʻyicha rektor maslahatchilari parlament yuqori palatasiga taklif etildi. Ular bilan Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʻmitasi raisi M.Kadirxanova va senator G.Marufova muloqot o’tkazdi va qatnashchilar Senat faoliyati bilan tanishdi.
Uchrashuvda 2024-yilda gender tenglikka erishish strategiyasini amalga oshirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar dasturi, jumladan, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlashga qaratilgan qonunchilik asoslarini takomillashtirish, xotin-qizlarning ilmiy va startap gʻoyalarini roʻyobga chiqarish koʻnikmalarini shakllantirish, ularni ilmiy-innovatsion faoliyatga keng jalb etish haqida so’z yuritildi.
Respublikamizda xotin-qizlar masalalari yo‘nalishida olib borayotgan namunali faoliyati, xotin-qizlar va erkaklar teng huquq va imkoniyatlarini ta’minlash masalalari bo’yicha tizimli ishlarni yo’lga qo’yishdagi faolligi uchun Andijon davlat tibbiyot instituti rektorining Xotin-qizlar masalalari boʻyicha maslahatchisi, Xotin-qizlar bilan ishlash bo’limi boshlig‘i Xolmatova Gulhayo Azimjonovna O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining FAXRIY YORLIG’I bilan mukofotlandi.
Institutimiz Xotin-qizlar bilan ishlash bo’limi boshlig’i Gulhayoxon Xolmatovani ushbu e’tirof bilan samimiy qutlagan holda kelgusidagi faoliyatlarida omad va muvaffaqiyat, oilaviy tinchlik-hotirjamlik tilab qolamiz!

According to the Law of the Republic of Uzbekistan “On guarantees of equal rights and opportunities for women and men”, about 200 advisory councils on issues of equal rights and opportunities for women and men have been established in higher education institutions. Today, 1450 members are working in these advisory councils.
Yesterday, a group of Rectors’ advisers on women’s issues, who are doing exemplary work in higher education institutions, were invited to the upper chamber of the Parliament. Chairman of the Senate Women and Gender Equality Committee M. Kadirkhanova and Senator G. Marufova hold a meeting with them and the participants got acquainted with the activities of the Senate.
At the meeting, a comprehensive program of measures for the implementation of the strategy for achieving gender equality in 2024, including improving the legal framework aimed at ensuring equal rights and opportunities for women and men, forming the skills of women to implement scientific and startup ideas, and their scientific -wide involvement in innovative activities have been discussed.
Kholmatova Gulhayo Azimjonovna, adviser of the Rector of Andijan State Medical Institute on Women’s Issues was awarded the HONORARY LABEL of the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for her exemplary activities in the field of women’s issues in our republic, her activity in establishing systematic work on issues of ensuring equal rights and opportunities for women and men.
We sincerely congratulate Gulkhayo Kholmatova, head of the department for work with women and girls of our institute, on this recognition and wish her good luck and success in her future activities, as well as family well-being!