Andijon davlat tibbbiyot instituti Ilmiy kengashlar zalida rossiyalik taniqli olim, RMANPO profilaktik tibbiyot va sogʻliqni saqlashni tashkil etish fakulteti dekani, Tatariston Respublikasi SSV shtatdan tashqari bosh klinik farmakologi, Qozon davlat tibbiyot universiteti Farmakologiya va farmakoterapiya kafedrasi mudiri, t.f.d., professor M.L. Maksimov tomonidan maʼruza va mahorat darsi oʻtkazildi.
Oʻquv jarayoniga zamonaviy, ilgʻor xalqaro tajribalarni tadbiq etish, professor-oʻqituvchilar tarkibi hamda talabalar bilimini klinik farmakologiya va farmakoterapiya sohasidagi eng soʻnggi maʼlumotlar bilan boyitish maqsadida tashkillashtirilgan mazkur tadbirni 1-UASH kafedrasi mudiri, professor Z. Salohiddinov olib bordi.
Zoom-seminar anjumanida bevosita toʻplangan 58 ta ishtirokchi hamda Zoomdagi 62 ta tinglovchilar uchun professor M.Maksimov tomonidan “Arterial gipertenziyada antigipertenziv dori vositalarini ratsional qoʻllanilishga klinik farmakologik yondoshuv” mavzusidagi maʼruzasi va mahorat darsi namoyish etildi.
Tadbir davomida Vrachlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash fakulteti dekani, t.f.d. X.Tursunov hamkor mutaxassis bilan jonli muloqotda boʻldi.
Anjumanda shuningdek, Farmakologiya, klinik farmakologiya va tibbiyot biotexnologiyalari kafedrasi oʻquv ishlari maʼsuli, katta oʻqituvchi O.Eshonxoʻjayev “Pediatriyada kombinatsion antibakterial terapiya muammolari” mavzusida maʼruza qildi.

In the hall of Scientific Conferences of Andijan State Medical Institute a well-known Russian scientist, dean of the faculty of preventive medicine and health care organization of the RMACPE, chief clinical pharmacologist of the Republic of Tatarstan, head of the Department of Pharmacology and Pharmacotherapy of Kazan State Medical University, MD, Professor M.L. Maksimov gave a lecture and a master class.
The event organized to introduce modern, advanced international experience in the educational process, to enrich the knowledge of faculty and students with the latest information in the field of clinical pharmacology and pharmacotherapy was led by Professor Z. Salohiddinov, Head of the 1st Department of GP’s training.
Professor M.Maksimov presented a lecture and a master class on “Clinical pharmacological approach to the rational use of antihypertensive drugs in arterial hypertension” for 58 participants and 62 listeners via the Zoom-seminar.
During the event, the Dean of the Faculty of Advanced Training and Retraining of Physicians, MD H.Tursunov had a live conversation with a partner specialist.
The conference was also attended by the head of the Department of Pharmacology, Clinical Pharmacology and Medical Biotechnology, Senior Lecturer O. Eshonkhodjayev, who spoke on “Problems of combination antibacterial therapy in pediatrics.”