GERMANIYANING UROLOGIYA, URO-ONKOLOGIYA, MAXSUS UROLOGIK VA ROBOTIK JARROHLIK BO’YICHA KATTA MUTAXASSISI AKSEL HEYDENRAYX YOSH MUTAXASSISLAR VA TALABALARGA O’Z TAJRIBALARI BILAN O’RTOQLASHDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
GERMANIYANING UROLOGIYA, URO-ONKOLOGIYA, MAXSUS UROLOGIK VA ROBOTIK JARROHLIK BO’YICHA KATTA MUTAXASSISI AKSEL HEYDENRAYX YOSH MUTAXASSISLAR VA TALABALARGA O’Z TAJRIBALARI BILAN O’RTOQLASHDI
14:44 05.05.2022
Xabaringiz bor, germaniyalik jarroh Aksel Xaydenrayx viloyatimiz mutaxassislari bilan bemorlarda murakkab operatsiya jarayonlarini o‘tkazgan edi. Bugun esa Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov u bilan hamkorlik uchrashuvini olib bordi.
Unda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov hamda Jarrohlik va urologiya,  Onkologiya va tibbiy radiologiya kafedrasi xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Aksel Xaydenrayx institutimizning ikki mutaxassisi o‘z dissertatsiya ishlarini himoya qilayotganliklarini alohida ta’kidlab, mana shunday hamkorlik aloqalari yanada bardavom bo‘lishiga tilak bildirdi. Shuningdek, suhbatda akademik mobillik asosida mutaxassislar va talabalar almashinuvini yanada mustahkamlash, urologiya sohasida malakali, yetuk kadrlarni yetishtirishda Kyoli universiteti kasalxonasi bilan birgalikda ilmiy ishlar olib borish, ilmiy maqolalarni chop etishga kelishib olindi.
Uchrashuvdan so‘ng yetuk jarroh professor-o‘qituvchilar va talabalarga “Qovuq o‘smasini tashrixlash va davolash” mavzusida ma’ruza olib bordi. Unda mutaxassis Germaniyada mazkur kasallikni davolashda innovatsion usullardan foydalanish, to‘g‘ri tashxis qo‘yish, jarrohlik amaliyotlarigi muvaffaqiyatlar borasidagi bilim va tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.

GERMAN SURGEON SHARED HIS EXPERIENCE
As you know, the German surgeon Axel Heidenreich performed complex operations on patients with specialists from our region. Today, the rector of Andijan State Medical Institute M.Madazimov held a meeting on cooperation with him.
It was attended by Vice-Rector for Research and Innovation K. Salohiddinov and staff of the Department of Oncology and Medical Radiology.
During the meeting, Axel Heidenreich noted that two specialists of our institute are defending their dissertations and wished further cooperation in this field. It was also agreed to further strengthen the exchange of specialists and students on the basis of academic mobility, to work with Kyoli University Hospital in the training of qualified personnel in the field of Urology.
After the meeting, the experienced surgeon gave a lecture to professors, teachers and students on “Diagnosis and treatment of bladder tumors”. In his lecture, the specialist shared his knowledge and experience on the use of innovative methods in the treatment of this disease in Germany, the correct diagnosis, the success of surgical interventions.