Bugun, 21-avgust kuni Andijon davlat tibbiyot institutining “2023-2024-yilda Andijon viloyatidagi harbiy qismlar bilan hamkorlik rejasi”ga muvofiq Milliy gvardiya tasarrufidagi Andijon shahrida joylashgan harbiy qismda institut psixologi O‘.Arziqulov hamda Psixiatriya va narkologiya kafedrasi o‘qituvchisi N.Jo‘rayev tomonidan psixologik trening mashg‘uloti tashkillashtirildi. Harbiylardagi ruhiy toliqishni kamaytirish va uni muvaffaqiyatli bartaraf etish maqsadida psixologlar tomonidan kerakli maslahatlar berildi.
Ma’lumot uchun, harbiy xizmat davrida bir muhitdan boshqasiga moslashish (adaptatsiya), jangovar vazifalarni bajarishga taʼsir etuvchi ekzo va endo (ichki va tashqi) omillar bevosita shaxsning ruhiy olamiga o‘z bosimini o‘tkazishi, natijada harbiy xizmatchining funksional holati o‘zgarishi, bu esa o‘z navbatida xizmatga bo‘lgan munosabatni, kasbiy majburiyatni, ishchanlik qobiliyatini, intellektual salohiyatni, rivojlantirishda psixologlarning maslahati juda zarur hisoblanadi.

PSYCHOLOGICAL TRAINING IS HELD IN THE MILITARY UNIT – Andijan State Medical Institute
Today, August 21, according to the “Cooperation Plan with Military Units of the Andijan Region for 2023-2024” created by Andijan State Medical Institute, psychologist of the institute O. Arzikulov and teacher of the Department of Psychiatry and Narcology N. Juraev organized psychological training.
In order to reduce mental fatigue in the military and successfully eliminate it, psychologists gave the necessary advice. For your information, adaptation from one environment to another during military service (adaptation), exo and endo (internal and external) factors affecting the performance of combat missions directly exert their pressure on the mental world of a person, as a result, the functional status of a serviceman changes, and this, in turn, requires consultations of psychologists on the development of attitudes towards service, professional commitment, performance and intellectual potential.